Tak postanowiła Sejmowa Komisja Finansów Publicznych, przyjmując sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia dwóch projektów ustaw: rządowego i komisyjnego (druki sejmowe nr 3738 i 3066).
Jak ustaliła Rz", dziś ma się odbyć drugie czytanie projektu nowelizacji, a w piątek głosowanie. Pośpiech posłów na niewiele się jednak zda, bo Senat nie zdąży się zająć zmianami w VAT na najbliższym, zaplanowanym na 3 i 4 lutego, posiedzeniu. Prawdopodobnie znajdzie na to czas dopiero w pierwszym tygodniu marca. Sejmowa komisja przystała więc na sugestię przedstawicieli Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu, by biorąc pod uwagę uprawnienia Senatu do wniesienia poprawek i czas dla prezydenta przesunąć termin wejścia w życie nowych przepisów na 1 kwietnia 2011 r. (podkomisja proponowała termin rządowy przesunąć o miesiąc z 1 lutego na 1 marca).
W głosowaniu w komisji przeszła poprawka poseł Krystyny Skowrońskiej (PO) doprecyzowująca usługi opieki medycznej, które są zwolnione od VAT. Będą to usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wynikające bezpośrednio z procesu leczenia, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie. Za takim kształtem nowego pkt 18a w art. 43 ust. 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2004/DU2004Nr%2054poz%20535a.asp]ustawy o VAT[/link] opowiedziało się 34 posłów, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Komisja zgodziła się też, by zwolnienie to miało zastosowanie od 1 stycznia 2011 r.
Akceptacji nie uzyskały natomiast poprawki zmieniające art. 83 ust. 1 pkt 17 tak, by usunąć wątpliwości dotyczące stosowania zerowej stawki VAT do usług świadczonych na rzecz armatora morskiego. Ich autorzy zarówno posłanki Maria Zuba i Marzenna Drab z PiS, jak i poseł Wiesław Rygiel (PSL) nie przekonali komisji, że celem jest poprawa konkurencyjności polskich portów.
To, co nie udało się grupie posłów, w pojedynkę osiągnął poseł Marek Wikiński (SLD). W głosowaniu przeszła jego propozycja, by podwyżkę VAT na ubranka dla niemowląt i buty dla dzieci (z 7 do 23 proc.) wprowadzić dopiero od 1 stycznia 2012 r. I to nie za sprawą jego argumentów, ale na skutek rozprężenia, jakie panowało tego dnia w komisji. Nie pomogło kilkakrotne przywoływanie do porządku posłów przez prowadzącego obrady przewodniczącego komisji posła Pawła Arndta (PO).
[i]etap legislacyjny: projekt przed drugim czytaniem w Sejmie[/i]