Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług. Minister finansów określił w nim wzory formularzy, które przedsiębiorcy będą musieli składać do urzędów skarbowych po 1 stycznia 2011 r.

A ponieważ od początku przyszłego roku w Polsce będzie obowiązywać kilka stawek (oprócz zerowej będzie również przez pewien czas 7 proc. i 22 proc., a także nowe: 5 proc., 8 proc. i 23 proc.), [b]ministerstwo wpadło na pomysł, aby dwie nowe stawki (tj. 5 i 8 proc.) nazwać odpowiednio: superobniżona i obniżona. [/b]

I taki też zapis pojawił się w odpowiednich pozycjach deklaracji (np. w druku VAT7 w części C, w pozycji 4 wpisano dostawę towarów i świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane stawką superobniżoną, a poniżej, w pozycji 5 – odpowiednio stawką obniżoną).

Skąd pomysł na tę nazwę? Nie wiadomo. Nie wynika to nawet z uzasadnienia do projektowanego rozporządzenia.

Pytanie też, czy sama nazwa jest adekwatna, skoro zarówno stawka superobniżona, jak i obniżona (czyli wspomniane 5 i 8 proc.) są wyższe od tych, które mają zastąpić, czyli 3 i 7 proc.

– Nowe określenie stawek brzmi jak żart. Niestety, przedsiębiorcom nie będzie do śmiechu. Wypełnienie bowiem deklaracji podatkowej w podatku od towarów i usług po Nowym Roku będzie wymagało nie tylko znajomości samej ustawy o VAT, ale i ustawy ją zmieniającej (i przepisów przejściowych) oraz ustawy o finansach publicznych. Znajomość tej ostatniej też jest konieczna, bo tam dla odmiany został zapisany trzyletni harmonogram podwyższania stawki podstawowej VAT – podkreśla Joanna Rudzka, doradca podatkowy, kierująca zespołem VAT w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

A jak twierdzi, nie są to jedyne przepisy, które będą niezbędne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych. Do tego dochodzą bowiem rozporządzenia, i to zarówno to przedłużające stosowanie 7-proc. stawki na niektóre towary, jak i to zawierające wykaz towarów i usług, na które minister finansów obniży stawkę.

– Niektóre z tych zmian zostaną wprowadzone z iluzorycznym vacatio legis – podkreśla Joanna Rudzka.

[i]etap legislacyjny: konsultacje międzyresortowe[/i]

[ramka] [b]Czytaj także:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/565095,572623-Jaki-bedzie-VAT-w-nowym-roku.html]Jaki będzie VAT w nowym roku[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/574907.html]Podatnicy potrzebują czasu[/link][/ramka]