W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zdefiniowano działalność usługową. Jest to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną przez rozporządzenie Rady Ministrów.

Zgodnie z ustawą ryczałt od przychodów z robót budowlanych wynosi 5,5 proc. W regulacjach ustawowych nie zdefiniowano jednak samego pojęcia robót budowlanych. Z tego powodu trzeba się odwołać do przepisów prawa budowlanego. Zgodnie z zawartymi w tym akcie prawnym unormowaniami roboty budowlane obejmują budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Zgodnie natomiast z PKWiU roboty budowlane zawarte są w sekcji F w dziale 45 tej klasyfikacji. Dział ten obejmuje:

- prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych i fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych,

- prace związane z przebudową, rozbudową, odbudową i remontem już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną,

- instalowanie budynków i budowli z prefabrykatów, instalowanie konstrukcji stalowych.

Przychód z tytułu wykonywania usług wymienionych w tym dziale jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki w wysokości 5,5 proc.

Zwracają na to uwagę organy podatkowe, m.in.[b] Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 18 maja 2009 r. (IPPB1/415-126/09-2/KS), a także w piśmie z 25 czerwca 2009 r. (IPPB1/415-241/09-2/KS).[/b]

Zgodnie z PKWiU do robót budowlanych zalicza się m.in. roboty tynkarskie, malarskie, a także roboty budowlane wykończeniowe. Wynika z tego, że stosujący ryczałt przedsiębiorcy, którzy zajmują się tynkowaniem, malowaniem i wykonywaniem wykończeniowych robót budowlanych, mogą skorzystać ze stawki podatku w wysokości 5,5 proc.

Przy tej okazji warto podkreślić, że również w interpretacji indywidualnej dyrektora[b] Izby Skarbowej w Katowicach z 5 listopada 2008 r. (IBPB1/415-617/08/WRz) [/b]stwierdzono, że jeżeli wykonywane czynności w ramach prowadzonej działalności są w świetle przepisów dotyczących PKWiU robotami budowlanymi, to przychód uzyskany w związku z ich wykonaniem jest opodatkowany 5,5-proc. stawką ryczałtu.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Maciej przez wiele lat pracował na budowach. Obecnie postanowił uruchomić własną działalność gospodarczą. Wybrał zryczałtowany podatek dochodowy.

Przedsiębiorca ten zdecydował, że będzie głównie tynkował budynki wewnątrz i na zewnątrz, malował pomieszczenia, a także wykonywał typowe wykończeniowe roboty budowlane. Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług prace, które będzie wykonywał pan Maciej, są zaliczane do robót budowlanych. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie miał prawo skorzystać ze stawki podatku w wysokości 5,5 proc.

[/ramka]