Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw prawidłowo sklasyfikować świadczone przez czytelnika usługi według PKWiU. W mojej ocenie są to usługi niespecjalistycznego sprzątania budynków i obiektów przemysłowych (PKWiU 81.21.10.0). Ponieważ nie zostały one wymienione w załącznikach do ustawy o VAT nr 3, 4 i 6, należy uznać, że są opodatkowane stawką 22 proc. VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 tej ustawy.

Z uwagi na duże znaczenie prawidłowego sklasyfikowania danej usługi czy towaru należy zawsze rozważyć możliwość wystąpienia o wydanie informacji w przedmiocie klasyfikacji do organów statystycznych. Jedynym organem administracji publicznej, który może dokonać klasyfikacji, jest Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, e-mail: [mail=KlasyfikacjeUSLDZ@stat.gov.pl]KlasyfikacjeUSLDZ@stat.gov.pl[/mail].

Zainteresowana osoba może zwrócić się z wnioskiem do ośrodka o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie informacji. Wnioski przesyłane są w formie pisemnej na adres ośrodka. Należy jednak pamiętać, że wydana informacja nie jest decyzją administracyjną i nie ma charakteru wiążącego. Podkreślić należy, że informacje udzielane są wyłącznie na piśmie. Nie ma możliwości uzyskania ich telefonicznie.

Są wydawane w ciągu 30 dni, a w sprawach skomplikowanych, wymagających dodatkowych wyjaśnień nie później niż w ciągu 60 dni od daty wpływu wniosku do ośrodka. Za ich przygotowanie ośrodek pobiera opłatę w wysokości 50 zł netto za jeden symbol, kod. Informacja jest wydawana po uiszczeniu opłaty.

[i]Tomasz Kaczyński, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]