[b]Tak.[/b] Jest to jak najbardziej dopuszczalne.

Z pytania wynika, że wspólnicy spółki cywilnej podjęli decyzję o sprzedaży spółki, czyli o sprzedaży przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki cywilnej. Art. 55[sup]1[/sup] kodeksu cywilnego definiuje przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej (w dalszej części wskazany przepis określa, co w szczególności składa się na przedsiębiorstwo).

Jak natomiast stanowi art. 55[sup]2[/sup] k.c., czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Z przepisu tego wynika wprost, że czynność prawna mająca

za przedmiot przedsiębiorstwo (np. umowa sprzedaży) może – jeśli taka będzie wola stron – nie obejmować niektórych elementów tego przedsiębiorstwa, np. niektórych składników majątkowych należących do przedsiębiorstwa.

W konsekwencji z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego jest jak najbardziej dopuszczalne, aby sprzedając przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki cywilnej, strony umowy sprzedaży (wspólnicy spółki oraz nabywca przedsiębiorstwa) postanowiły o wyłączeniu z umowy sprzedaży części urządzeń, którymi dysponuje spółka cywilna. Jest również jak najbardziej dopuszczalne, aby wspólnicy po sprzedaży przedsiębiorstwa sprzedali te urządzenia innemu podmiotowi gospodarczemu.

Również przepisy prawa podatkowego nie są przeszkodą do takiej transakcji. Wskazane jest jednak, aby sprzedaż pozostałych urządzeń innemu przedsiębiorcy odbyła się przed rozwiązaniem spółki (zakładając, że docelowo spółka zostanie rozwiązana). W przeciwnym bowiem razie urządzenia te najprawdopodobniej będą musiały być opodatkowane VAT w ramach tzw. remanentu likwidacyjnego (zgodnie z art. 14 ustawy o VAT), który to podatek jest nieodzyskiwany (w przeciwieństwie do VAT naliczonego przy sprzedaży tych urządzeń).[i]Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]