Ministerstwo Finansów przesłało do uzgodnień międzyresortowych najnowszy projekt nowelizacji ustawy o VAT. Zmiana, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., pozwoli firmom na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji, zarówno dla potrzeb podatku od towarów i usług, jak i w statystyce i dokumentacji. [b]Na to dostosowanie przedsiębiorcy czekali 12 lat. Stara (bo z 1997 r.), nieobowiązująca już na potrzeby statystyczne klasyfikacja wciąż jest bowiem stosowana dla celów VAT[/b].

Nowością będzie też rezygnacja z odwoływania się w przepisach do klasyfikacji statystycznych przy określaniu towarów i zakresu świadczonych usług.

Z rozporządzenia do ustawy mają trafić regulacje dotyczące przedstawiciela podatkowego. Przy tej okazji [b]MF chce wprowadzić przepis, który umożliwi agencjom celnym pełnienie funkcji przedstawiciela podatkowego. W efekcie będą mogły prowadzić wyłącznie, w imieniu i na rzecz podatników, dokumentację oraz ewidencję na potrzeby podatku, w tym także deklaracje i informacje podsumowujące[/b] (projektowany art. 15 ust. 8a i 8b).

Co ciekawe, agencja celna będzie pełnić funkcję przedstawiciela także bez uprawnień do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego lub usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wystarczy, że podatnik ustanawiający ją swoim przedstawicielem podatkowym będzie dokonywał na terytorium Polski wyłącznie importu towarów, które następnie trafią do innego państwa Unii Europejskiej.

[b]Projekt ma ponadto ukrócić nadużycia w obrocie złomem i wyeliminować wyłudzenia VAT poprzez firmy słupy i puste faktury. Pomysł jest prosty. Obowiązek podatkowy przesunięty zostanie ze sprzedawcy na nabywcę.[/b] Ten ostatni miałby prawo do odliczenia podatku, który byłby dla niego podatkiem należnym, a obrót złomem rozliczany będzie na zasadach ogólnych.

[b]Zmiany szykują się także w zwolnieniach podatkowych[/b]. W ramach opieki zdrowotnej od VAT wolne będą jedynie usługi, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Ale już nie np. badania genetyczne dla stwierdzenia pokrewieństwa.

Katalog obejmie też usługi sanitarne czy edukacyjne, ale nie np. szkoły nauki jazdy. Ze zwolnienia nadal korzystać będą usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich, ale – to nowość – świadczone tylko na rzecz uczniów, studentów i doktorantów szkoły lub uczelni. [b]Opodatkowane zostanie natomiast udostępnienie miejsca np. powodzianom.

Zwolnione od VAT zostanie także szeroko rozumiane pożyczanie pieniędzy, także pożyczki lombardowe[/b].

Nowością będzie także zwrot VAT podróżnym nie tylko w gotówce, ale i na rachunek bankowy.

[ramka][b]Najważniejsze zmiany[/b]

- wprowadzenie opodatkowania na zasadach ogólnych (zamiast obowiązującego dziś ryczałtu) przewozów okazjonalnych wykonywanych przez podatników niemających siedziby na terytorium naszego kraju

- uznanie za wewnątrzwspólnotową dostawę wywozu towarów poza Wspólnotę (eksport) na podstawie potwierdzenia rozpoczęcia procedury przez krajowy urząd celny

- wprowadzenie możliwości pokrycia (przez organ celny) podatku należnego z tytułu importu z zabezpieczeniem, jeżeli w ciągu czterech miesięcy importer nie przedstawi dokumentów potwierdzających rozliczenie podatku w deklaracji podatkowej[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [mail=g.lesniak@rp.pl]g.lesniak@rp.pl[/mail][/i]