[b]Nie[/b]. Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, gdy dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (zob. art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy polski przedsiębiorca (osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez polskiego podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi się znajdować na terytorium Polski (tylko bowiem wtedy dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi – zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Do końca listopada 2008 r. do rozliczania podatku w ramach importu usług obowiązani byli nie tylko podatnicy w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT (tj. podatnicy wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą), ale również inne podmioty, w szczególności osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Wyjątek dotyczył tylko usług niematerialnych, gdy z punktu widzenia wystąpienia importu usług konieczne było, aby nabywcą był podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT (zob. art. 17 ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca listopada 2008 r.).
1 grudnia 2008 r. sytuacja uległa zmianie. Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów do importu usług dochodzi tylko wtedy, gdy usługobiorcą jest posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, a więc podatnik prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu VAT (zob. art. 17 ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 grudnia 2008 r.; przepis ten stosuje się z zastrzeżeniem art. 17 ust. 4 ustawy o VAT mówiącego, że w przypadku nabywania niektórych usług należących do tzw. usług wewnątrzwspólnotowych, aby wystąpił import usług, konieczna jest dodatkowo rejestracja polskiego nabywcy jako podatnika unijnego VAT UE).
A zatem w przedstawionej w pytaniu sytuacji osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nabywająca usługi budowlane od ukraińskiej firmy nie będzie obowiązana do rozliczania z tego tytułu importu usług.
[i]Autor jest doradcą podatkowym[/i]
Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827] ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU. nr 54, poz. 535 ze zm.)[/link]