Stanowią tak znowelizowane[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172986] prawo celne[/link] i [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=186065]kodeks karny skarbowy[/link]. Większość tych regulacji wchodzi w życie 1 stycznia 2009 r. Przepis znoszący ograniczenia w bezcłowym przywozie paliwa w bakach nabrał mocy 1 grudnia 2008 r.

Dotychczas zwolniony z cła był przywóz do 200 litrów paliwa w bakach samochodów. Jeśli kierowca wwoził do Polski np. 300 litrów, to płacił należność od 100 l. Teraz paliwo znajdujące się w standardowym, fabrycznie zamontowanym zbiorniku auta będzie całkowicie zwolnione z cła.

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na zmianę obowiązujących wcześniej przepisów, ponieważ w innych krajach UE nie ma tego typu ograniczeń. Wielu kierowców decydowało się więc na wjazd do Polski przez Litwę, by ominąć zakaz.

Znowelizowane prawo celne zmienia też zasady dotyczące dysponowania towarami zajętymi przez organy celne. Zniszczenie lub sprzedaż takich towarów będą możliwe dopiero po orzeczeniu ich przepadku na rzecz Skarbu Państwa. Dotychczasowe przepisy dopuszczały zniszczenie lub sprzedaż towarów zajętych przez organy celne przed przekazaniem ich na własność Skarbu Państwa.

Obowiązkowo mają być niszczone produkty lecznicze i wyroby tytoniowe. Ich sprzedaż, szczególnie jeśli chodzi o leki, nie powinna być dozwolona z punktu widzenia ochrony zdrowia. Obowiązek zniszczenia nie będzie natomiast dotyczył napojów alkoholowych i kosmetyków. W niektórych wypadkach będzie można je sprzedać, np. jeśli będą to luksusowy alkohol lub oryginalne kosmetyki.

Nowelizacja ma ułatwić obrót handlowy z państwami spoza Unii Europejskiej. Chodzi na przykład o możliwość wydawania pojedynczych pozwoleń na stosowanie procedury uproszczonej (SASP). Przedsiębiorcy będą mogli scentralizować płatności celne dla wszystkich transakcji na terenie UE w państwie członkowskim wydającym pozwolenie. Firma zamierzająca sprowadzić towar np. z Chin będzie mogła załatwić konieczne czynności celne w państwie UE, w którym prowadzi swoją główną księgowość. Towar trafi natomiast bezpośrednio z Chin do odbiorców w innych krajach Unii.

Ustawa zakłada też, że dyrektorzy izb celnych uzyskają uprawnienia do przyznawania statusu upoważnionego przedsiębiorcy. Firmy mające taki status korzystają ze szczególnych przywilejów, np. są rzadziej kontrolowane i podlegają szybszym odprawom. Proponowana zmiana ułatwi przedsiębiorcom ubieganie się o status upoważnionego przedsiębiorcy.

Zmiany przewidują, że wykaz gwarantów, czyli instytucji udzielających gwarancji na zapłatę należności celnych, będzie ustalany przez ministra finansów, ale nie w rozporządzeniu – jak dotychczas. Ułatwi to szybkie reagowanie na zmiany związane z działalnością gwarantów bez konieczności zmiany rozporządzenia. Do wykazu gwarantów mogą być wpisane wyłącznie wiarygodne podmioty prowadzące działalność bankową lub ubezpieczeniową.

[i] [b]Podstawa prawna [/b]

- [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172986]ustawa z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Prawo celne[/link] oraz

ustawy – [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=186065]Kodeks karny skarbowy (DzU nr 215, poz. 1355)[/link][/i]