Co prawda uprawnienie to nie wynika wyraźnie z przepisów ustaw podatkowych. Mówią one bowiem, że wybrana przez przedsiębiorcę forma opodatkowania obowiązuje go w konkretnym roku podatkowym oraz w latach następnych (o ile oczywiście nie zawiadomi organów podatkowych w odpowiednim terminie o wyborze innej formy rozliczania). Zasada ta nie znajdzie jednak zastosowania w każdej sytuacji.
Załóżmy bowiem, że przedsiębiorca prowadzi firmę i w ciągu roku podejmie decyzję o jej likwidacji. Po jakimś czasie uruchamia inną działalność gospodarczą. Co wtedy? Czy powinien rozliczać podatek tak jak poprzednio, czy może wybrać na nowo odpowiadającą mu w danym momencie formę opodatkowania? W poprzedniej działalności oświadczenie o wyborze formy opodatkowania składał na początku roku (do 20 stycznia). Czy wybór ten nadal go wiąże?
Wydaje się, że nie. Dlaczego? Bo wybrana forma opodatkowania dotyczy przychodów uzyskiwanych z konkretnego źródła. Tymczasem w tym wypadku źródło to już nie istnieje, bo prowadzoną poprzednio działalność gospodarczą przedsiębiorca zlikwidował. Tym samym wybrana przez niego forma opodatkowania przestała go obowiązywać.
Jeśli zatem przedsiębiorca uruchomi w tym samym roku podatkowym, w którym zlikwidował prowadzoną poprzednio firmę, nową działalność gospodarczą, można przyjąć, że rozpoczął ją na nowo. To zaś ma swoje praktyczne konsekwencje.
Przedsiębiorcy rozpoczynającemu w danym roku działalność gospodarczą przysługuje bowiem prawo do wyboru formy opodatkowania uzyskiwanych przychodów. Może zdecydować się na opłacanie podatku na zasadach ogólnych (skali podatkowej), 19 proc. stawki liniowej albo na opłacanie ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej (choć przy tych dwóch ostatnich formach sposób opodatkowania uzależniony będzie od rodzaju prowadzonej działalności).
[ramka][b]Ile czasu na decyzję[/b]
Przedsiębiorca rozpoczynający w ciągu roku działalność gospodarczą powinien złożyć pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania (gdy decyduje się na ryczałt ewidencjonowany lub podatek liniowy) albo wniosek (gdy chce płacić kartę podatkową) do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Składa je do urzędu skarbowego według swojego miejsca zamieszkania.
[/ramka]