Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji (sygnatura akt: IPTPP2/443- 800/12-6/JS) zasady rozliczenia przychodu z organizacji wypoczynku dla dzieci w czasie wolnym.
Sprawa dotyczyła ośrodka kultury wpisanego do rejestru instytucji kultury, który zgodnie ze statutem organizuje m.in. imprezy rozrywkowe oraz wypoczynek dla dzieci, w tym zajęcia plastyczne, muzyczne, wyjazdy edukacyjno-szkoleniowe oraz konkursy.
Ośrodek organizuje zajęcia zlecone przez instytucje działające w gminie i przez osoby fizyczne, za co wystawia rachunki. W koszt imprezy kulturalnej wkalkulowane jest przygotowanie programu artystycznego, nagłośnienie, oświetlenie oraz dekoracja sceny, a także ochrona i koszty utrzymania czystości. Przygotowywany jest także zwyczajowy poczęstunek dla uczestników.
Tylko czynności niezbędne do wykonania usług kulturalnych są wolne od VAT
Kierownictwo ośrodka chciało się upewnić, czy prowadzone w nim zajęcia są wolne od VAT.
Dyrektor izby skarbowej przypomniał, że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT zwolnieniu podlegają usługi kulturalne świadczone m.in. przez podmioty wpisane do rejestru instytucji kultury. Zgodnie z art. 43 ust. 17 tej ustawy nie dotyczy to jednak czynności, które nie są niezbędne do wykonania usługi podstawowej.
Autor interpretacji stwierdził, że przygotowanie programu artystycznego jest w opisanym przypadku usługą zasadniczą. Zapewnienie nagłośnienia, oświetlenia i dekoracji sceny to czynności pomocnicze, bez których nie można zorganizować imprezy, podlegające zwolnieniu z VAT.
Z kolei zapewnienie ochrony, poczęstunku i utrzymania czystości też wchodzi w skład usługi kompleksowej. Nie są to jednak usługi na tyle ściśle powiązane z usługą główną, aby nie mogły być świadczone odrębnie, również przez inny podmiot. W tej sytuacji podlegają one opodatkowaniu 23-proc. VAT.