Aktualizacja: 02.11.2018 07:03 Publikacja: 02.11.2018 07:03
Foto: 123RF
Jeszcze w IV kwartale 2018 r. rząd ma przyjąć projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej, który zakłada koniec składania deklaracji. Celem zmian jest zmniejszenie obciążeń podatników i uproszczenie rozliczeń z urzędem skarbowym.
Czytaj także: Koniec deklaracji VAT, wszystko będzie w JPK
Postępowanie podatkowe prowadzone tendencyjnie i nakierowane na ustalenie tylko okoliczności „korzystnych” dla fiskusa to jaskrawe pogwałcenie procedury, konstytucji i praw UE – uznał sąd administracyjny.
Osoby oferujące prywatne noclegi i taksówki przez platformę internetową nie zapłacą VAT, zrobi to za nich ta platforma. Upowszechni się też e-fakturowanie.
Kancelaria może rozliczyć w kosztach eleganckie ubrania z logo, które noszą zatrudnieni w niej prawnicy. Z kosztów są wyłączone natomiast wydatki na stroje dla akcjonariuszy.
Większość dużych firm jeszcze nie jest gotowa na elektroniczną rewolucję w informowaniu o CIT.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Nie każda zgoda dla kupującego na uzyskanie zezwoleń i decyzji udzielona w umowie przedwstępnej spowoduje, że sprzedaż prywatnej działki będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Zarządzanie flotą samochodową w firmie może generować wiele wyzwań podatkowych. Jak optymalnie rozliczać koszty związane z użytkowaniem samochodów w firmie? Jak odliczyć VAT? Co z akcyzą od aut nabywanych za granicą? Na te i inne pytania odpowiedzieli eksperci podczas kolejnego bezpłatnego webinaru "Rzeczpospolitej".
Podatnicy, którzy utracili kasy fiskalne w wyniku powodzi, mogą w drodze wyjątku ponownie skorzystać z ulgi na zakup kas online nabytych w miejsce tych zniszczonych.
Przestawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z września 2024 r.
Sprzedaż działki podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli sprzedawca działa w tej transakcji jako podatnik VAT. Mogą o tym świadczyć działania, które podjął on w celu doprowadzenia do sprzedaży.
Aby ocenić czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik VAT, trzeba każdorazowo ocenić okoliczności faktyczne danej sprawy, a więc przede wszystkim działania, jakie podejmuje zbywca w celu dokonania sprzedaży.
Skarbówka nie może żądać od podatnika tworzenia dodatkowej dokumentacji, która nie jest objęta zakresem wszczętego postępowania czy kontroli.
Sprzedaż paragonowa nie wyklucza korekty VAT, jeśli doszło do zawyżenia stawek podatku. Co prawda fiskus może odmówić nadpłaty, ale tylko jeśli po obowiązkowej analizie ekonomicznej wykaże, że ciężar dodatkowego podatku nie obciążał sprzedawcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas