[b]Jestem osobą fizyczną i z początkiem grudnia ubiegłego roku podjęłam się prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak zachorowałam, co spowodowało, że rozkręcenie mojej firmy nastąpiło, zanim zdążyłam złożyć deklarację VAT-R, choć wartość dokonanej sprzedaży była niewielka. Co grozi mi ze strony urzędu skarbowego?[/b]
Co do zasady, przedsiębiorca, w tym również osoba fizyczna, zobowiązany jest do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.
Jest to podstawowe zgłoszenie na potrzeby VAT. Zgłoszenia należy dokonać przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ustawy o VAT.
Rejestr podatników VAT prowadzą naczelnicy urzędów skarbowych. Właściwym organem do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego
jest, co do zasady, naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności. Obowiązek złożenia deklaracji rejestracyjnej spoczywa wyłącznie na podatniku tego podatku, czyli w tym przypadku na czytelniczce.
Jednocześnie nie wszyscy przedsiębiorcy podlegają obowiązkowi rejestracji jako podatnicy VAT czynni. Ustawa przewiduje wąski zakres zwolnienia tzw. podmiotowego od obowiązku rejestracji.
W sytuacji czytelniczki prawdopodobnie znajdzie zastosowanie art. 113 ust. 9 ustawy, zgodnie z którym podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 (podlegających opodatkowaniu) w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty 100 tys. zł.
W tym przypadku ma możliwość, a nie obowiązek złożenia deklaracji rejestracyjnej i zarejestrowania się jako podatnik VAT zwolniony.
Obowiązek rejestracji w przypadku czytelnika powstanie, jeśli wielkość sprzedaży przekroczy wskazaną powyżej kwotę.
[i]Podstawa prawna:
– art. 5 i art. 113[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827] ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.)[/link][/i]