Jak wynika z objaśnień do deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D, w części D tych deklaracji (tj. w części dotyczącej rozliczenia podatku naliczonego) wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego.
Czy do zakupów takich zaliczają się te objęte stawką 0 proc.? Wydaje się, że nie, gdyż nie wpływają one na ustalenie kwoty podlegającej wpłacie do urzędu (lub nadwyżki podatku naliczonego nad należnym), a więc nie służą celowi, dla jakiego sporządzane są deklaracje VAT-7/VAT-7K/VAT-7D.
Prowadzi to do wniosku, że zakupów towarów i usług ze stawką 0 proc. nie trzeba wykazywać w tych deklaracjach. Takie też stanowisko zdają się reprezentować organy podatkowe.
Jak czytamy w [b]postanowieniu Urzędu Skarbowego w Sopocie z 22 marca 2005 r. (PP/443-9/05)[/b], w deklaracjach VAT powinny być wykazywane „tylko te zakupy, od których przysługuje określona kwota podatku naliczonego do odliczenia od podatku należnego.
Musi być ona zatem określona w danej fakturze zakupu w kwocie wyższej od zera, co oznacza, że w dziale dotyczącym rozliczenia podatku naliczonego wpisywana jest tylko wartość tych zakupów, które zostały opodatkowane stawką 3, 7 i 22 proc., nie zaś tych opodatkowanych 0 proc. i zwolnionych od VAT”.
[i]Autor jest doradcą podatkowym[/i]
[i] Podstawa prawna:
– załączniki nr 1 – 4 do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=290936]rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (DzU nr 211, poz. 1333 ze zm.[/link])[/i]