Duża grupa podatników złożyła po raz pierwszy zeznanie roczne przez Internet za 2008 rok. W kwietniu ubiegłego roku Ministerstwo Finansów zdecydowało bowiem, że PIT-37 mogą przesłać w ten sposób także osoby, które nie posiadają elektronicznego podpisu.

Wszystko wskazuje na to, że za 2009 r. z ułatwienia tego skorzysta znacznie więcej osób. To dlatego, że na uproszczonych zasadach będzie można składać formularze: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

Oznacza to, że za pośrednictwem Internetu zeznanie złożą m.in. przedsiębiorcy opłacający podatek na zasadach ogólnych (także gdy wybrali opłacanie 19-proc. stawki liniowej), inwestorzy giełdowi, osoby osiągające dochody za granicą. Szczególnie dla tych ostatnich jest to istotne ułatwienie.

To dlatego, że o [b]punktualności zeznania z zagranicy wysłanego pocztą nie decyduje dzień nadania, ale otrzymania listu przez urząd skarbowy. [/b]Zgodnie z ordynacją podatkową termin uważa się bowiem za zachowany, tylko jeśli pismo nadano w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Teraz osoba, która przebywa poza Polską i w ostatniej chwili przypomni sobie o obowiązku złożenia zeznania, będzie miała znacznie większe szanse na dopełnienie swoich obowiązków wobec fiskusa.

[srodtytul]Co zamiast podpisu[/srodtytul]

Podobnie jak w rozliczeniu za 2008 r. podatnicy będą identyfikowani na podstawie takich danych, jak: NIP, imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia. Dodatkowo konieczne jest podanie kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za 2008 r. Jeżeli podatnik za 2008 r. nie rozliczał się z podatku, wpisuje „0” (zero).

Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania podatkowego jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które każdy użytkownik systemu otrzymuje drogą elektroniczną po prawidłowym wypełnieniu i przesłaniu formularza zeznania.

[srodtytul]Małżonkowie – z upoważnieniem[/srodtytul]

Zeznanie przez Internet mogą również złożyć rozliczający się wspólnie małżonkowie. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku innych rozliczeń. W tym celu jedno z nich musi upoważnić męża lub żonę do złożenia zeznania w jego imieniu.

Co istotne, [b]trzeba to zrobić na specjalnym formularzu UPL-1, który musi być wypełniony na piśmie i w tej formie przekazany do urzędu. [/b]Pełnomocnictwo takie jest ważne do momentu jego odwołania. Dlatego osoby, które złożyły je przy okazji rozliczenia za 2008 r., nie muszą ponownie przesyłać tego dokumentu.

Problemu tego nie mają osoby, które będą się rozliczać wspólnie z dzieckiem. Takie zeznanie jest bowiem podpisywane tylko przez podatnika.

[srodtytul]Ryczałtowcy bez ułatwień[/srodtytul]

Z możliwości składania zeznań za 2009 r. przez Internet nie skorzystają osoby opłacające zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych. Formularz PIT-28 nadal musi być składany na piśmie, bez względu na to, czy wypełniają go osoby prowadzące działalność gospodarczą, czy też uzyskujące przychody z najmu.

Na dotychczasowych zasadach muszą także składać zeznanie przedsiębiorcy opłacający podatek w formie karty podatkowej. Ułatwienia nie dotyczą bowiem formularza PIT-16A, czyli deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenia zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

[srodtytul]Który i dla kogo[/srodtytul]

Wybór formularza nie zależy od tego, w jakiej formie składane jest zeznanie. Deklaracja PIT-36 przeznaczona jest m.in. dla przedsiębiorców i osób uzyskujących dochody z zagranicy. Formularz PIT-36L wypełniają osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały 19–proc. stawkę liniową. Druk PIT-38 muszą przesłać inwestorzy giełdowi.

PIT-39 to nowy formularz. Składają go osoby, które uzyskają dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2009 r.

Bez względu na to, czy zeznanie jest przesyłane w tradycyjnej formie czy przez Internet, należy do niego dołączyć załączniki. Najczęściej podatnicy wypełniają PIT/O. To tam rozliczana jest bowiem ulga na dzieci oraz odliczenie faktur za dostęp do Internetu.

[srodtytul]Aktualizacja danych tylko na piśmie[/srodtytul]

Bez posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego nie można przesłać za pośrednictwem Internetu zgłoszenia aktualizującego NIP-1 i NIP-3.

Oznacza to, że osoby zmieniające miejsce zamieszkania lub nazwisko będą musiały przesłać te formularze w tradycyjnej formie (nie mogą ich dołączyć do zeznania przesyłanego przez Internet).

[srodtytul]Najczęstsze błędy[/srodtytul]

Na stronie internetowej służącej do przesyłania e-deklaracji Ministerstwo Finansów podało przykłady najczęściej popełnianych przez podatników błędów, które powodują, że zeznanie nie jest przyjęte.

[b]Zwykle są to banalne pomyłki: wybranie niewłaściwego urzędu skarbowego, do którego adresowane jest zeznanie[/b]; wpisanie NIP pracodawcy zamiast numeru podatnika; literówki.

[srodtytul]Dwa miliony zainteresowanych[/srodtytul]

Rozszerzenie możliwości składania zeznań przez Internet to niewątpliwie duże ułatwienie dla 2 mln podatników, którzy składają zeznania PIT-36 i PIT-36L, oraz około 250 tys. inwestorów giełdowych rozliczających się na formularzu PIT-38.

Z pewnością osób, które wybiorą rozliczenie przez Internet, będzie znacznie więcej niż w ubiegłym roku (skorzystało z niego 89 tys. podatników), kiedy ułatwienie to dotyczyło tylko druku PIT-37.

[ramka][b]Gdzie wypełnić formularz[/b]

Dla osób rozliczających się przez Internet Ministerstwo Finansów stworzyło specjalną stronę internetową: [link=http://www.e-deklaracje.gov.pl]www.e-deklaracje.gov.pl[/link].

Można tam znaleźć nie tylko niezbędne aplikacje, ale także wskazówki i odpowiedzi na najczęściej zadawane przez podatników pytania.[/ramka]

[ramka][b]uwaga[/b] Podatnicy, którzy pomylą się przy wypełnianiu zeznania, jego korektę muszą już złożyć na papierze.[/ramka]