- Spółka (podatnik VAT czynny) świadczy usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Spółka nie zajmuje się działalnością wymienioną w § 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W najbliższym czasie spółka przekroczy limit obrotów uprawniający do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jednak od początku prowadzonej działalności wynagrodzenia za swoje usługi otrzymuje tylko w postaci przelewu na swój rachunek bankowy, za pośrednictwem poczty lub banku. Spółka nie przyjmuje płatności gotówkowych od odbiorców świadczonych przez siebie usług. Z prowadzonej przez spółkę ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczy każda wpłata. Płatności ewidencjonowane są na oddzielnych kontach księgowych, co umożliwia identyfikację zarówno czynności, jak i  nabywcy. Ponadto wystawiane są faktury dokumentujące usługi świadczone przez spółkę. Czy spółka może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej? – pyta czytelniczka.

Zasady zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są określone w przepisach rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. (dalej: rozporządzenie).

I tak, pod podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2018 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. Wśród tych czynności, pod poz. 39 wymienione zostało świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Warunki z rozporządzenia...

Aby zatem podatnik miał prawo do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w powiązaniu z poz. 39 załącznika do rozporządzenia, muszą łącznie zostać spełnione następujące warunki:

- zapłata za usługę musi być dokonana w całości za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika,

- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła zapłata,

- przedmiotem świadczenia nie są usługi wymienione w § 4 rozporządzenia

(interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lutego 2018 r., 0111-KDIB3-2.4012.784.2017.1.SR; interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 czerwca 2018 r., 0114-KDIP1-3.4012. 255.2018.1.ISK; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 maja 2015 r., IPPP2/4512-190/15-4/DG).

...są w tym przypadku spełnione

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego należy przyjąć, że spółka może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Warunkiem jest, aby spółka otrzymywała w całości zapłatę za wykonane czynności za pośrednictwem poczty lub banku na swój rachunek bankowy. Ponadto, z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła dana wpłata. Z pytania wynika, że spółka spełnia te warunki. A to oznacza, że po przekroczeniu limitu obrotów nadal nie będzie musiała prowadzić ewidencji na kasie fiskalnej

Gdyby jednak spółka przyjęła choćby jedną płatność w formie gotówkowej, utraciłaby prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących w związku z przekroczeniem limitu obrotów w wysokości 20 000 zł (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 grudnia 2017 r., 0114-KDIP1-3.4012.516.2017.1.MT). ?

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: § 2 ust. 1 oraz poz. 39 załącznika do rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU z 2017 r., poz. 2454 ze zm.)