- Klient biura rachunkowego świadczy usługi polegające na prowadzeniu i administrowaniu portalem internetowym, za pośrednictwem którego osoby, które chcą uczyć się języka angielskiego, mogą robić to przy wykorzystaniu programu Skype, kontaktując się z nauczycielami z zagranicy (Irlandia). Portal pozwala na zapisanie się na zajęcia do konkretnego nauczyciela za pośrednictwem udostępnionego na stronie grafiku zajęć oraz uiszczenie płatności za pakiet lekcji, które można wykorzystać w ciągu miesiąca od zakupu.
Przedsiębiorca udostępnia stronę internetową, za pośrednictwem której nauczyciele i uczniowie mogą umówić się na lekcje angielskiego i zrealizować płatności za te lekcje. Ma zawartą umowę z jednym z nauczycieli (menedżer), który zatrudnia pozostałych nauczycieli, świadczących usługi nauczania języka angielskiego za pośrednictwem portalu. Z otrzymanych za lekcje opłat część przekazuje menedżerowi, który z kolei wynagradza nauczycieli. Przedsiębiorca nie świadczy usług ani jako nauczyciel, ani jako jednostka objęta systemem oświaty. Pośredniczy jedynie w świadczeniu usług prywatnego nauczania języka angielskiego przez nauczycieli z zagranicy a uczniami z Polski. Nie ma tu mowy o kształceniu lub przekwalifikowaniu zawodowym. Czy taką działalność można uznać za świadczenie usług nauczania języków obcych, innych niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 i 29 ustawy o VAT, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT i zastosować zwolnienie z podatku?
Ponieważ – jak wynika z opisu w pytaniu – sam przedsiębiorca nie świadczy usług nauki języka angielskiego z lektorem za pośrednictwem Skype'a ani jako jednostka objęta systemem oświaty, ani jako nauczyciel, a usługi przez niego świadczone nie są usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, to nie znajdą do nich zastosowania zwolnienia zawarte odpowiednio w art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 i 29 ustawy o VAT. Podstawą do zwolnienia może być ewentualnie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Przeanalizujmy to.
Jak klasyfikować
Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 i 29 ustawy o VAT. Aby było możliwe skorzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT, dany podmiot powinien świadczyć usługi nauczania języków obcych.
Z pytania wynika, że świadczone przez przedsiębiorcę usługi polegają na prowadzeniu i administrowaniu portalem internetowym, za pośrednictwem którego osoby, które chcą uczyć się języka angielskiego, mogą robić to przy wykorzystaniu programu Skype, kontaktując się z nauczycielami z zagranicy. Portal ten umożliwia zatem nauczycielom i uczniom kontakt w celu skorzystania z lekcji angielskiego za odpłatnością. Wynagrodzeniem dla przedsiębiorcy z tytułu takiej działalności jest część płatności otrzymywana od osób uczących się języka angielskiego za pośrednictwem prowadzonej strony internetowej, pomniejszona o należność dla nauczycieli.
Administrowanie portalem to nie edukacja
Sposób funkcjonowania firmy przedsiębiorcy nie wskazuje, że tego typu aktywność spełnia definicję usług z zakresu edukacji. Jego działania nie mają na celu bezpośredniej nauki języka angielskiego, a on sam nie świadczy usługi nauczania języka angielskiego, nie odpowiada za merytoryczne przeprowadzenie zajęć, nie nadzoruje przebiegu lekcji ani postępów w nauce osiąganych przez uczniów. Zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT dotyczy tylko takich usług i dostaw, które bezpośrednio wiążą się z usługą nauczania języków obcych. Usługa polegająca na prowadzeniu i administrowaniu portalem internetowym, który jest platformą pośredniczącą pomiędzy nauczycielem a uczniem, nie ma na celu bezpośredniej nauki języka obcego. Nie może więc korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.
Podsumowując, usługi polegające na prowadzeniu i administrowaniu portalem internetowym, za pośrednictwem którego osoby, które chcą uczyć się języka angielskiego mogą pobierać lekcje przy wykorzystaniu programu Skype, kontaktując się z zagranicznymi nauczycielami, nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Podlegają opodatkowaniu 23-proc. stawką podatku (por. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 grudnia 2017 r., 0114-KDIP1-3.4012.343.2017.2.KC).
—Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy