Reklama
Rozwiń

Jak zakwalifikować wydatki na budowę poniesione przed nabyciem gruntu

Nakłady związane ze wzniesieniem budynku, który zostaje następnie zaliczony do środków trwałych, powiększają jego wartość początkową, nawet jeśli zostały poniesione przed zakupem działki, na której dany obiekt się znajduje.

Publikacja: 12.02.2018 05:30

Jak zakwalifikować wydatki na budowę poniesione przed nabyciem gruntu

Foto: 123RF

- Prowadzę biuro rachunkowe. Zdarza się, że moi klienci ponoszą wydatki związane z budową budynku, który ma zostać w przyszłości zaliczony do ich środków trwałych jeszcze przez zakupem gruntu. W takich przypadkach zostaje zawarta umowa przedwstępna nabycia działki, a do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej zawierana jest umowa najmu lub dzierżawy przedmiotowej nieruchomości. Do wydatków tych należą przede wszystkim wszelkiego rodzaju prace przygotowawcze, np. projekt budynku wraz z projektami zagospodarowania terenu, przygotowanie dokumentacji geodezyjnej niezbędnej do zakupu nieruchomości oraz dodatkowa dokumentacja na potrzeby budowy, a także prace związane z uzbrojeniem terenu. Natomiast do wytworzenia kompletnego i zdatnego do użytku środka trwałego – budynku dochodzi już po nabyciu gruntu, na którym on powstaje. Jak należy kwalifikować dla potrzeb amortyzacji poniesione przez nabyciem gruntu nakłady na budowę budynku, który ma zostać zaliczony do środków trwałych? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?