Reklama
Rozwiń

Bilety lotnicze bez podatku u źródła

Od 12 sierpnia przedsiębiorcy nie muszą płacić zryczałtowanej daniny przy zakupie usług od zagranicznych przedsiębiorstw żeglugi powietrznej. Wcześniej mieli obowiązek pobrania 10-proc. podatku. Zmienione przepisy dotyczą tylko lotniczego, rozkładowego przewozu pasażerskiego.

Publikacja: 05.10.2017 02:00

Przy zakupie biletu przez internet pobranie podatku było praktycznie niemożliwe.

Przy zakupie biletu przez internet pobranie podatku było praktycznie niemożliwe.

Foto: shutterstock

Wielu, zwłaszcza drobnych przedsiębiorców, kupując usługi od zagranicznych kontrahentów często nie wie, że w związku z taką transakcją ciąży na nich, jako płatnikach, obowiązek rozliczenia podatku z polskim fiskusem. Sytuacja taka występuje także w przypadku nabycia za pośrednictwem portali internetowych, a jeszcze do niedawna obowiązek rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego obciążał przedsiębiorców, którzy kupowali bilety lotnicze od zagranicznych przedsiębiorstw żeglugi powietrznej. Z ustaw o PIT i o CIT wynika zasada, że odpowiednio podatnicy – osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania na terytorium RP albo osoby prawne niemające siedziby bądź zarządu na terytorium RP – podlegają opodatkowaniu z tytułu dochodów osiąganych na terytorium RP (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy). Jednocześnie obie te ustawy przewidują katalog szczególnych przychodów osiąganych przez takich „zagranicznych" podatników, których osiągnięcie prowadzi do powstania po stronie polskiego przedsiębiorcy obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego. Jednym z takich przypadków jest opodatkowanie zryczałtowanym 10-proc. podatkiem przychodów uzyskanych na terytorium RP przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej, przy czym od 12 sierpnia 2017 r. regulacja ta nie obejmuje przychodów uzyskanych z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, z którego skorzystanie wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera. Nabycie biletu lotniczego od zagranicznego przewoźnika (często za pomocą portalu internetowego) nie będzie już zatem prowadziło do obciążenia rodzimego przedsiębiorcy obowiązkiem zapłaty 10-proc. podatku i konieczności właściwych rozliczeń o charakterze sprawozdawczym.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za
Podatki
Fundusze inwestycyjne i spółki holdingowe. Łatwiej będzie o zwolnienie z CIT
Podatki
Ile wyniesie limit zwolnienia z VAT? Będzie podwyżka, ale niewielka