Reklama
Rozwiń

Kiedy menedżer jest podatnikiem VAT

Jeśli z treści kontraktu menedżerskiego wynika, że dyrektor finansowy musi rozliczać VAT, to podstawą opodatkowania jest zawsze kwota bez tego podatku, niezależnie od tego jak jego wynagrodzenie zostało ustalone w umowie.

Publikacja: 28.09.2017 06:00

Kiedy menedżer jest podatnikiem VAT

Foto: 123RF

- Spółka zatrudniła nowego dyrektora finansowego na podstawie kontraktu menedżerskiego. Czy podstawą do naliczania VAT w kontrakcie menedżerskim jest kwota wynagrodzenia brutto z kontraktu czy netto? Czy osoba zatrudniona na podstawie takiego kontraktu może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, nie uważa się za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy o PIT, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby wykonujące je są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 czerwca 2016 r. (I FSK 83/15): „chcąc ocenić, czy menedżer będący członkiem zarządu jest podatnikiem podatku od towarów i usług, należy przeprowadzić analizę kontraktu menedżerskiego w celu ustalenia, czy stosunek ten ma cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, czy też dla umowy cywilnoprawnej pod kątem przesłanek określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 u.p.t.u. Przy ocenie tej należy mieć przy tym na uwadze odrębność stosunku organizacyjno-prawnego członka zarządu spółki i stosunku wynikającego z zawartego kontraktu".

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?