Czyj prewskaźnik do odliczeń VAT od infrastruktury zastosować: gminy czy zakładu?

Z tezą, że wybiera się wskaźnik odliczeń tego co rzeczy używa, a nie tego co rzecz kupił (wytworzył), zgodne są organy podatkowe.

Publikacja: 12.09.2017 05:30

Czyj prewskaźnik do odliczeń VAT od infrastruktury zastosować: gminy czy zakładu?

Foto: Fotolia.com

- Gmina modernizuje infrastrukturę wodno-kanalizacyjną (dalej wod-kan). Inwestycja jest prowadzona przez gminę i faktury będą wystawiane na nią. Gmina ma swój zakład budżetowy zajmujący się eksploatacją infrastruktury wod-kan. Po zakończeniu inwestycji przekaże nieodpłatnie ten środek trwały do zakładu budżetowego, któremu będzie on służył do wykonywania czynności mieszanych, tj. w przeważającej części opodatkowanych VAT ze stawką 8 proc., a także w niewielkiej części do niepodlegających VAT (obsługi gminy macierzystej i jej jednostek i zakładów budżetowych). Gmina ma swój prewskaźnik odliczeń VAT na 2017 r. na poziomie 2 proc. Natomiast prewskaźnik w zakładzie budżetowym, który otrzyma efekt tej inwestycji i będzie eksploatował tę infrastrukturę wynosi na 2017 r. 83 proc. Ile gmina może odliczyć VAT z faktur otrzymanych od wykonawcy modernizującego infrastrukturę wod-kan? Czy może się posłużyć przy odliczeniu VAT prewskaźnikiem zakładu (83 proc.), czy powinna zastosować swój prewskaźnik 2 proc.? Przecież gmina – choć na nią będą wystawione faktury za modernizację infrastruktury wod-kan – w rzeczywistości nie będzie tej infrastruktury w ogóle wykorzystywać do żadnych czynności, bo przekaże ją zakładowi, który będzie z tego mienia korzystał. Czy gmina musi stosować swój prewskaźnik do swoich faktur, a zakład swój do swoich faktur i swoich zakupów? Zatem, który prewskaźnik do odliczeń VAT w ww. sytuacji musi zastosować gmina: swój (2 proc.) czy może zakładu budżetowego (83 proc.), który otrzyma to mienie w używanie? Czy wyrok WSA w Bydgoszczy o sygnaturze I SA/Bd 64/17 z 4 kwietnia 2017 r. dotyczy analizowanej sprawy?

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama