Korekta sprzedaży z paragonów z błędną stawką

Naliczanie 23-proc. zamiast 8-proc. VAT w transakcjach ewidencjonowanych na kasie fiskalnej nie jest oczywistą pomyłką. Jeśli nie były one równolegle dokumentowane fakturami, to nie ma podstaw do odzyskania zawyżonego podatku.

Publikacja: 08.06.2017 05:40

Korekta sprzedaży z paragonów z błędną stawką

Foto: Fotolia.com

- Rozliczany przeze mnie podatnik prowadzi działalność gospodarczą – sklep. Większość sprzedaży podatnik ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Niedawno okazało się, że sprzedaż jednego z towarów dokumentowana była paragonami ze stawką VAT 23 proc., podczas gdy właściwa jest stawka VAT 8 proc. Czy podatnikowi w tej sytuacji przysługuje prawo do skorygowania zawyżonego VAT? – pyta czytelnik.

Zdarza się, że podatnicy ewidencjonujący sprzedaż na rzecz osób prywatnych za pomocą kas rejestrujących wystawią błędny paragon. Obowiązujący podatników w takich przypadkach sposób postępowania określa § 3 ust. 5 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (DzU poz. 363; dalej: rozporządzenie). Przepis ten stanowi, że w przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki w ewidencji podatnik niezwłocznie ją koryguje przez ujęcie w odrębnej ewidencji:

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama