CIT: rozliczenie cash poolingu już bez wątpliwości

Po wielu latach wydawania niespójnych orzeczeń, sądy administracyjne wypracowały jednolite stanowisko w kwestii umów o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową i obowiązku dokumentacyjnego.

Publikacja: 12.09.2016 02:00

CIT: rozliczenie cash poolingu już bez wątpliwości

Foto: 123RF

Podatnicy od kilku już lat mieli wątpliwości czy przepływy pomiędzy uczestnikami cash poolingu powinny być traktowane jako pożyczka i podlegać m.in. obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych. W efekcie, temat ten był często przedmiotem wniosków o wydanie interpretacji indywidulanych. Od dłuższego czasu Ministerstwo Finansów prezentowało jednolitą, niekorzystną dla podatników linię interpretacyjną. Ostatecznego i jednoznacznego rozwiązania kwestii cash poolingu na próżno było się doszukiwać także w wyrokach wydawanych przez sądy administracyjne w sprawach dotyczących zaskarżanych interpretacji. W związku z tym cash pooling nieustannie pozostawał kwestią sporną co do tego czy ma być traktowany jako transakcja pożyczki, czy nie. Co więcej, podatnicy nieustannie zachodzili w głowę, czy przepływy występujące pomiędzy uczestnikami danej struktury zarządzania płynnością finansową, nawet jeśli tzw. pool leaderem był niezależny bank, podlegają obowiązkowi przygotowania dokumentacji cen transferowych.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Fiskus nie dostanie więcej PIT od dzierżawy znaku towarowego.