Reklama
Rozwiń

Sprzedaż budynku - jedno zwolnienie z VAT, ale dwie podstawy prawne

Gdy spółka sprzedaje budynek wybudowany jeszcze w latach 80. XX wieku, którego część była przez wiele lat wynajmowana, ma prawo zastosować do tej dostawy zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie różnych przepisów.

Publikacja: 30.05.2016 02:00

Sprzedaż budynku - jedno zwolnienie z VAT, ale dwie podstawy prawne

Foto: 123RF

Spółka (podatnik VAT czynny) sprzedaje działkę zabudowaną budynkiem warsztatowo-produkcyjnym wybudowanym w latach 80. XX wieku. Przy nabyciu tej nieruchomości w 1992 r. spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (VAT wtedy jeszcze nie istniał). Spółka nie robiła żadnych ulepszeń w tym budynku. Nieruchomość była nieprzerwanie wykorzystywana przez spółkę w prowadzonej działalności związanej z prowadzeniem robót budowlanych, remontowych, produkcji materiałów budowlanych i innych, które to czynności były opodatkowane VAT. Od 1 maja 2008 r. do chwili obecnej spółka wynajmuje firmie A cztery pomieszczenia biurowe o łącznej powierzchni 40 m2 mieszczące się w budynku warsztatowo-produkcyjnym i z tego tytułu odprowadza należny VAT. Czy sprzedaż tej nieruchomości w 2016 r. może korzystać ze zwolnienia z VAT? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za
Podatki
Fundusze inwestycyjne i spółki holdingowe. Łatwiej będzie o zwolnienie z CIT