Reklama
Rozwiń

Sprzedaż budynku - jedno zwolnienie z VAT, ale dwie podstawy prawne

Gdy spółka sprzedaje budynek wybudowany jeszcze w latach 80. XX wieku, którego część była przez wiele lat wynajmowana, ma prawo zastosować do tej dostawy zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie różnych przepisów.

Publikacja: 30.05.2016 02:00

Sprzedaż budynku - jedno zwolnienie z VAT, ale dwie podstawy prawne

Foto: 123RF

Spółka (podatnik VAT czynny) sprzedaje działkę zabudowaną budynkiem warsztatowo-produkcyjnym wybudowanym w latach 80. XX wieku. Przy nabyciu tej nieruchomości w 1992 r. spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (VAT wtedy jeszcze nie istniał). Spółka nie robiła żadnych ulepszeń w tym budynku. Nieruchomość była nieprzerwanie wykorzystywana przez spółkę w prowadzonej działalności związanej z prowadzeniem robót budowlanych, remontowych, produkcji materiałów budowlanych i innych, które to czynności były opodatkowane VAT. Od 1 maja 2008 r. do chwili obecnej spółka wynajmuje firmie A cztery pomieszczenia biurowe o łącznej powierzchni 40 m2 mieszczące się w budynku warsztatowo-produkcyjnym i z tego tytułu odprowadza należny VAT. Czy sprzedaż tej nieruchomości w 2016 r. może korzystać ze zwolnienia z VAT? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0