Aktualizacja: 19.04.2025 12:30 Publikacja: 15.02.2023 13:50
Foto: PAP, Radek Pietruszka
W środę Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie podatkowej. Uznał, że art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, w zakresie, w jakim ma zastosowanie do wspólnego przedsięwzięcia nie narusza ustawy zasadniczej.
O zbadanie konstytucyjności tej regulacji wystąpił podatnik, który wcześniej prawomocnie przegrał spór z fiskusem o rozliczenie PIT za 2010 r. A miało to związek z zyskami z inwestycji mieszkaniowej. Podatnik jako właściciel nieruchomości wraz z przedsiębiorcą realizował inwestycję polegającą na budowie budynków wielorodzinnych, miejsc postojowych i ich sprzedaży. Po kontroli fiskus doszedł do przekonania, że ta aktywność podatnika powinna zostać zakwalifikowana jako wspólne przedsięwzięcie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT. W związku z tym, powinien, a nie ujął po stronie przychodów wartości sprzedaży wybudowanych mieszkań i miejsc postojowych, jak również nie uwzględnił kosztów ich budowy. W konsekwencji fiskus określił mu zobowiązanie podatkowe i odsetki za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na PIT.
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Zwolnienie z cła i VAT towarów przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania osobom uciekającym przed agresją Ro...
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świ...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Czynsz z dzierżawy znaku towarowego nie jest przychodem z praw majątkowych. Może być opodatkowany korzystniejszy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas