Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana VAT

Aby stwierdzić, czy zbywca gruntu działa jako podatnik VAT, należy ustalić, czy jego działalność w tym zakresie ma formę profesjonalną. Mogą o tym świadczyć np. działania marketingowe podjęte w celu przeprowadzenia transakcji.

Publikacja: 08.02.2016 06:59

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana VAT

Foto: Fotorzepa, ms Michał Sadowski

Otrzymałam w spadku po ojcu nieruchomości gruntowe, a więc nie nabyłam ich w celach inwestorskich czy handlowych. Nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej. Jedyną formą aktywności podjętej przeze mnie w związku z tą nieruchomością był podział działki oraz wystąpienie o warunki zabudowy. Czy sprzedaż działek podlega VAT?

Dana osoba fizyczna, sprzedając nieruchomości, może działać w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu VAT. Aby to ustalić, należy wyjaśnić, czy jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem formy zawodowej jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, na co może wskazywać np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy) czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie jedynie stwierdzenie faktu zaistnienia pojedynczych z nich (por. interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 4 grudnia 2015 r., IPTPP2/4512-504/ 15-6/JS).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama