Za nowelą ustawy o VAT, która odsuwa w czasie uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur głosowało 237 posłów, 183 było przeciwnych, a 20 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Komisja Finansów Publicznych wprowadziła tylko techniczne poprawki do rządowego projektu.
KSeF odłożony do lutego 2026 r.
Według ustawy, obowiązek wystawiania faktur z użyciem KSeF zostaje odłożony do 1 lutego 2026 r. Jednak Ministerstwo Finansów zapowiada, że jeszcze w czerwcu tego roku przedstawi projekt osobnej ustawy zawierającej różne techniczne wymogi korzystania z tego systemu. W tej samej ustawie ma się pojawić drugi termin wejścia w życie obowiązku e-fakturowania – 1 kwietnia 2026 r. Wtedy KSeF mają zacząć stosować firmy o rocznych obrotach poniżej 200 mln zł.
Według wcześniejszych zapowiedzi MF, ta właśnie osobna ustawa będzie zawierała różne techniczne warunki stosowania systemu, w tym np. zasady wystawiania faktur konsumenckich. Rząd zapowiadał wcześniej, że sporządzenie projektu tej „technicznej” ustawy będzie poprzedzone dodatkowymi konsultacjami z zainteresowanymi ekspertami i przedsiębiorcami.
Dziś stosowanie systemu KSeF jest dobrowolne. Jak poinformował w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, z tej możliwości korzysta dziś około 5 tys. podatników.
Audyt projektu KSeF
Nowelizacja ustawy o VAT jest konieczna w związku z decyzją MF podjętą po audycie technicznym systemu KSeF. Wyniki tego audytu potwierdziły, że wykazuje on zbyt małą przepustowość i uruchomienie go w pierwotnym terminie 1 lipca 2024 r. groziłoby jego niewydolnością. Musiałby bowiem obsługiwać nie pięć tysięcy, a około dwóch milionów podatników VAT oraz 755 tys. firm zwolnionych z tego podatku.
— Zaprojektowano go tak, że nie można mu po prostu „dołożyć mocy”, by działał i obsługiwał wszystkich podatników. Dlatego trzeba go w znacznej części zbudować od nowa — mówił w Sejmie Jarosław Neneman, uzasadniając odsunięcie startu KSeF na tak odległy termin. Przedstawiciele MF wyjaśniali też, że jednym z najważniejszych wyzwań jest zapewnienie przepustowości systemu w „szczytowych” dniach pod koniec każdego miesiąca, gdy wiele firm wystawia faktury za rozliczenia okresowe.
— Dla podatników, którzy podjęli już przygotowania do KSeF nic nie powinno się zmienić — zapewniał posłów Neneman.
Uruchomienie KSeF będzie w praktyce oznaczało obowiązkowe wystawianie faktur w jednolitej formie elektronicznej. Trafiałyby one najpierw od wystawcy faktury do „okienka” w systemie informatycznym Krajowej Administracji Skarbowej, a dopiero potem do odbiorcy.
Ustawa zostanie przekazana do Senatu.