Obowiązujące już ponad cztery lata przepisy dotyczące opłaty od
środków spożywczych (zwanej też podatkiem cukrowym) będą
zmienione. Obok zapowiadanych przez rząd podwyżek stawek tej opłaty, będą zmienione też zasady jej pobierania. Ma nastąpić
nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym.
Dotychczas w
praktyce nie zawsze było oczywiste, kto tę daninę ma płacić. W
zasadzie dziś taki obowiązek mają sprzedawcy detaliczni albo
podmioty sprzedające napoje do punktów sprzedaży detalicznej.
Projekt przenosi ten obowiązek na początek łańcucha dostaw.
Zobowiązanymi do zapłaty będą producenci oraz nabywcy napojów z
zagranicy.