Zwrot VAT a uprawnienia sprzedawcy w systemie Tax Free

Sklep, który zwraca podróżnym spoza Unii VAT od zrobionych w nim zakupów, może zastosować zerową stawkę tego podatku. Ma do tego prawo dopiero wtedy, gdy otrzyma potwierdzenie wywozu towaru za granicę.

Publikacja: 16.09.2015 06:40

Szczególną procedurą zwrotu VAT na terytorium Polski objęte zostały osoby fizyczne nieposiadające stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE (ustala się je na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość), czyli tzw. podróżni. Dla otrzymania zwrotu VAT nie jest konieczne, aby kupujący był w danej chwili turystą (uczestnikiem wycieczki czy też samodzielnie podróżującym). Kluczowym kryterium jest wyłącznie posiadanie stałego miejsca zamieszkiwania poza terytorium UE. Zatem VAT może być zwrócony jedynie podróżnemu zamieszkałemu w państwie trzecim (np. w USA). Prawa do zwrotu VAT nie można oceniać przez pryzmat celu podróży lub jej charakteru (podróżnym jest również osoba przyjeżdżająca do Polski spoza UE wyłącznie w celu zrobienia zakupów). Prawo do zwrotu VAT przysługuje również obywatelom Wspólnoty, jeśli mają oni miejsce zamieszkania poza UE. Uprawnienie to nie przysługuje obywatelom państw trzecich mających stałe miejsce zamieszkania na terytorium UE. Posiadanie przez daną osobę podwójnego obywatelstwa, np. polskiego i innego kraju trzeciego, nie wyklucza zwrotu VAT pod warunkiem, że miejscem stałego zamieszkania takiej osoby będzie jedynie ten kraj trzeci, inny niż Polska.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne