(Nie)obecność biegłych w postępowaniu podatkowym

Organy podatkowe uważają, że tam, gdzie przepis nie wymaga opinii biegłego, nie ma potrzeby, by go powoływać. Jego wiedza może się jednak przydać – pisze ekspert.

Aktualizacja: 02.06.2015 08:45 Publikacja: 02.06.2015 08:15

(Nie)obecność biegłych w postępowaniu podatkowym

Foto: Rzeczpospolita/Paweł Gałka

W dyskusjach nad zmianami w prawie podatkowym i kształtem przyszłych regulacji, w tym przede wszystkim ordynacji podatkowej, nie może zabraknąć refleksji nad instytucją biegłego: jego pozycji w postępowaniu podatkowym, charakteru i mocy jego opinii czy też obowiązku/prawa do korzystania z tego środka dowodowego przez organy podatkowe i podatników.

W kwietniu 2014 r. opublikowany został raport „Biegli sądowi w Polsce" autorstwa B. Grabowskiej, A. Pietryki i M. Wolnego. Celem tego raportu, przygotowanego w ramach współpracy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Polskiej Rady Biznesu, była analiza zagadnienia, jakim jest funkcjonowanie biegłych sądowych w systemie polskiego prawa. W ocenie autorów raportu, problematyka biegłych, czyli osób posiadających określone wiadomości specjalistyczne, powoływanych w postępowaniu (sądowym, administracyjnym etc.) w celu przedstawiania fachowej opinii o okolicznościach mających znaczenie dla wyniku danej sprawy, jest niezwykle ważna z punktu widzenia interesów społeczeństwa, w szczególności z perspektywy prawa do rzetelnego procesu. Podsumowaniem prac nad raportem było postawienie kilku niezbyt optymistycznych diagnoz dotyczących biegłych sądowych i instytucji specjalistycznych. Wśród nich na uwagę zasługują: niedoregulowanie instytucji biegłego, niefunkcjonalność systemu wyłaniania podmiotów opiniujących, szczególny charakter dowodowy opinii biegłych niezależnie od ich poziomu merytorycznego. Pozwoliło to na postawienie kilku postulatów de lege ferenda, w tym konieczność zmian niekorzystnych nawyków organów procesowych w zakresie doboru biegłych poprzez wzmocnienie kontradyktoryjności w tym zakresie. Postulaty te nie zostały jednak dotychczas zrealizowane.

Pozostało 87% artykułu

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Czy Wigilię rozliczymy w podatkowych kosztach? Może być problem
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Podatki
„Jak przygotować się do kontroli skarbowej?”. Bezplatny webinar "Rzeczpospolitej"
Podatki
Rząd porządkuje VAT i akcyzę. Auta demonstracyjne, sprzedawcy gazu oraz energii i nie tylko
Podatki
Obecne pliki JPK okazały się drogą donikąd? "Efekty cyfryzacji ksiąg dopiero za kilka lat"
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Podatki
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2025 i 2026 roku. Co trzeba o nich wiedzieć?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska