VAT: zakup biletów lotniczych nie jest importem usług

Gdy przedsiębiorca kupił od zagranicznego przewoźnika usługę międzynarodowego transportu osób na trasie z Polski do Szwajcarii, nie ciąży na nim obowiązek jej opodatkowania. Zobowiązany do rozliczenia VAT jest usługodawca.

Publikacja: 25.11.2014 06:20

VAT: zakup biletów lotniczych nie jest importem usług

Foto: www.sxc.hu

Firma kupiła bilety lotnicze w firmie szwajcarskiej, która nie ma ani siedziby, ani miejsca stałego prowadzenia działalności w Polsce. Bilety dotyczą lotu na trasie Warszawa–Zurych. Stawka podatku na fakturze wynosi zero proc. Na fakturze jest też szwajcarski NIP sprzedawcy. Czy w tej sytuacji mamy do czynienia z importem usług, które należy opodatkować stawką 8 proc.? – pyta czytelniczka.

Z importem usług mamy do czynienia wtedy, gdy polski usługobiorca usługi świadczonej przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju jest z tego tytułu obowiązany do rozliczenia podatku (zob. art. 2 pkt 9 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Warunkiem wystąpienia importu usług jest między innymi, aby miejsce świadczenia nabywanej przez polskiego podatnika usługi znajdowało się na terytorium Polski, gdyż tylko wtedy świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT w Polsce – zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama