W wyroku z 14 maja 2014 r. (sygn. I FSK 943/13) Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny potwierdził możliwość stosowania preferencyjnej, 8-procentowej stawki VAT do wstępu do klubów fitness. Co więcej, we wspomnianym wyroku NSA wyraźnie wskazuje, że stawka ta znajduje zastosowanie do szeroko rozumianych usług świadczonych w klubie fitness, obejmujących również m.in. strefę aerobik, zajęcia wspinaczkowe, strefę SPA oraz kort do gry ?w squasha.

Jest to już kolejne orzeczenie NSA dotyczące rozumienia enigmatycznego określenia „wyłącznie ?w zakresie wstępu" użytego w załączniku nr 3 do ustawy o VAT.

Przypomnijmy: w ostatnich latach rozgorzał spór między podatnikami prowadzącymi kluby fitness a ministrem finansów ?o rozumienie zwrotu „wyłącznie w zakresie wstępu". Istotą sporu było to, czy wejście na siłownię ?i korzystanie z udostępnianej w ramach karnetu infrastruktury stanowi przejaw aktywnego korzystania z prawa wstępu na siłownię, przez co wykracza poza pojęcie usług związanych z rekreacją.

Warto zauważyć, że Naczelny Sąd Administracyjny wypowiadał się już w tej sprawie. Przykładowo ?w wyroku z 18 lutego 2014 r. (sygn. I FSK 349/13) przychylił się do stanowiska podatników, dokonując interpretacji przepisu ?z perspektywy racjonalnego ustawodawcy. NSA wskazał tam, że nie można twierdzić, iż w przypadku usług związanych z rekreacją wstęp dotyczy tylko wejścia i biernego obserwowania tego, co się dzieje w klubie fitness. Trudno w ocenie NSA wskazać usługę związaną z rekreacją, która polegałaby wyłącznie ?na wstępie i biernym uczestnictwie, bez aktywnego korzystania z urządzeń znajdujących się w obiekcie.

Podobne stanowisko zajął NSA w wyroku z 30 stycznia 2014 r. (sygn. I FSK 311/13). Warto podkreślić, że wyroki sądów wojewódzkich wydawane przed lutym 2014 r. zasadniczo nie były przychylne podatnikom. Przy niekorzystnej dla nich wykładni upiera się też Ministerstwo Finansów.

Wydaje się jednak, że przyjęcie przez MF stanowiska wynikającego ?z judykatury jest tylko kwestią czasu. Warto dodać, że petryfikacja preferencyjnej stawki VAT pozwoli na ubieganie się o zwrot VAT nadpłaconego w latach poprzednich.

—oprac. olat

Autor jest starszym konsultantem ?w dziale doradztwa podatkowego EY