W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, gdzie w tym przypadku będzie się znajdować miejsce świadczenia tej usługi. Wtedy będzie można odpowiedzieć na pytanie o stawkę VAT. Regulacje dotyczące miejsca świadczenia usług zostały zawarte w rozdziale 3 działu V ustawy o VAT (art. 28a – 28o).
Spedycja to ogół czynności, których celem jest zorganizowanie przewozu rzeczy. Usługi spedycyjnej nie należy zatem utożsamiać z usługą transportową.
Usługa transportowa jest częścią usługi spedycyjnej, jednak na usługę spedycyjną składają się inne czynności, takie jak np. poszukiwanie odpowiedniego środka transportu (np. samochodu) na danej trasie, który może dany towar załadować i przemieścić; zlecenie transportu wybranemu przewoźnikowi; podanie danych środka transportu na miejsce załadunku; monitorowanie przebiegu transportu na trasie przemieszczania ładunku; sprawdzenie, czy po odbyciu przemieszczania towaru nastąpił rozładunek i czy wszystkie strony mają swój komplet dokumentów; wystawienie na rzecz klienta faktury za usługi spedycyjne.
W przepisach ustawy o VAT nie przewidziano żadnych szczególnych zasad ustalania miejsca świadczenia dla usług spedycyjnych. Dlatego ustalanie miejsca świadczenia usług spedycyjnych powinno następować w każdym przypadku na podstawie ogólnej zasady wyrażonej w art. 28b ustawy o VAT. Nie stosuje się natomiast w tym przypadku art. 28f ust. 1a ustawy, który odnosi się wyłącznie do usług transportowych.
Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe. Przykładowo Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 28 sierpnia 2012 r. (ITPP2/443-702/12/RS), czy Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 6 lutego 2012 r. (IBPP3/443-1210/11/PK).
Zgodnie z art. 28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usług świadczonych na rzecz podatnika z siedzibą poza terytorium kraju (w tym przypadku w Chinach) jest miejsce, w którym usługobiorca tych usług (kontrahent z Chin) posiada siedzibę, lub stałe miejsce prowadzenia działalności, gdy dla tego miejsca są świadczone usługi.
Jeżeli zatem kontrahent z Chin, dla którego polska spółka z o.o. świadczy usługi, nie posiada siedziby na terytorium kraju (Polski) lub stałego miejsca prowadzenia działalności, usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju. Miejsce świadczenia usługi spedycyjnej świadczonej przez zadającą pytanie polską spółkę znajduje się poza terytorium Polski.
Zgodnie z § 26 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 68, poz. 360), w sytuacji opisanej w liście wykonanie usługi świadczonej przez pytającego należy udokumentować fakturą bez stawki VAT, bez kwoty podatku oraz bez kwoty należności wraz z podatkiem.