- Prowadzę firmę, która zajmuje się sprzedażą rolet i żaluzji montowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków (lokali) mieszkalnych. Umowa zawarta z klientem dotyczy wykonania usługi budowlanej wraz z dostarczeniem tych materiałów. Zabudowa okna roletami zewnętrznymi polega na trwałej ich instalacji w ścianie budynku. Aby dokonać instalacji takiej rolety zewnętrznej, trzeba wywiercić otwory w murze w celu przykręcenia prowadnic rolety. Żaluzje i rolety wewnętrzne montowane są natomiast do ścian i sufitów wewnątrz pomieszczenia. Czy roboty budowlane wykonane w tym zakresie są opodatkowane stawką 8-procentową?
– pyta czytelnik.
W przypadku dostawy towarów wraz z ich montażem mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym, na które składa się czynność podstawowa, której wykonanie było celem umowy zawartej przez podatnika z klientem (usługa budowlana w postaci montażu materiałów budowlanych), a także czynności pomocnicze niezbędne do wykonania czynności podstawowej (dostawa materiałów budowlanych). Ustalając właściwą stawkę VAT, należy przyjąć jednolitą stawkę dla całego kompleksu czynności, biorąc pod uwagę charakter czynności podstawowej. Oznacza to, że ustalona stawka podatku ma zastosowanie zarówno do dostawy materiałów budowlanych, jak i do ich montażu.
Stawka związana z funkcją
Z powodu funkcji, jaką pełnią rolety i żaluzje w zależności od tego, czy są montowane wewnątrz, czy na zewnątrz obiektu budowlanego, różna jest stawka VAT na usługę ich montażu wraz z wliczoną ceną za materiał. O ile rolety i żaluzje zewnętrzne stanowią element konstrukcyjny budynku (lokalu) mieszkalnego, usztywniając konstrukcję okna, a także zabezpieczając całość przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych jak słońce, deszcz, mróz, śnieg, wiatr, o tyle rolety i żaluzje montowane wewnątrz budynku (lokalu) mieszkalnego pełnią jedynie funkcję wyposażenia.
Preferencja dla mieszkalnictwa
Z tego powodu usługi w zakresie montażu rolet i żaluzji zewnętrznych (z wykorzystaniem materiałów własnych lub zakupionych) podlegają opodatkowaniu preferencyjną 8-proc. stawką VAT. Podstawą do jej zastosowania jest art. 41 ust. 12 – 12c ustawy o VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 12 tej ustawy opodatkowaniu 8-proc. stawką VAT podlega dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
W praktyce montaż elementów stolarki otworowej w budownictwie mieszkaniowym następuje najczęściej w ramach budowy nowego obiektu budowlanego bądź prac remontowych w obiekcie już istniejącym, podczas których następuje wymiana tych elementów. Jeżeli sprzedawca świadczy robotę budowlaną, która swoim zakresem obejmuje budowę lub remont obiektu budownictwa mieszkaniowego i w ramach tej czynności dokonuje dostawy i montażu materiałów budowlanych takich jak okna, żaluzje, rolety, to wówczas do opodatkowania takiej usługi (łącznie materiałów wraz z robocizną) zastosowanie znajduje stawka VAT w wysokości 8 proc.
Jeśli w środku, to bez obniżki
Jeśli natomiast sprzedawca dokonuje montażu rolet i żaluzji wewnętrznych, to wówczas usługi te należy opodatkować stawką 23 proc. VAT. Zdaniem organów podatkowych rolety i żaluzje wewnętrzne stanowią wyposażenie budynku lub lokalu mieszkalnego, a ich montaż nie powoduje zmiany parametrów użytkowych lub technicznych obiektu mieszkalnego, w którym zostały zamontowane.
Zakres robót dotyczących montażu rolet i żaluzji wewnętrznych nie stanowi dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy budynku lub lokalu mieszkalnego, wobec czego nie spełnia przesłanek opodatkowania według obniżonej stawki VAT.
Stanowisko organów podatkowych w tym zakresie jest jednolite. Przykładowo tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 25 czerwca 2012 r. (IPTPP4/443-189/12-4/BM), a także Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacjach z 2 marca 2012 r. (IBPP2/443-1316/11/AM) oraz z 9 stycznia 2012 r. (IBPP2/443-1079/11/RSz).
Z tego ostatniego pisma wynika, że do zabudowy roletami (żaluzjami zwijanymi) otworu okiennego w ścianach wewnętrznych budynków, montażu rolet tekstylnych, żaluzji pionowych, żaluzji panelowych oraz rolet rzymskich wewnątrz pomieszczeń do ścian lub sufitów wykonywanych w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, będących w trakcie budowy, jak i w istniejących już obiektach zastosowanie będzie miała stawka VAT w wysokości 23 proc.
Organ podatkowy uznał, że „Ww. elementy są wyposażeniem budynku (lokalu), w wyniku ich montażu nie nastąpi zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku. Wykonywane przez wnioskodawcę ww. czynności nie mieszczą się zatem w zakresie remontu czy budowy, gdyż w istocie czynności te są jedynie zaopatrywaniem lokalu mieszkalnego w elementy wyposażenia, niestanowiące jego elementów konstrukcyjnych.
Wskazać należy, że preferencyjna stawka podatku miała i ma zastosowanie do wskazanych w przepisach czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym, jednakże nie do wszystkich usług dotyczących samego instalowania czy montażu różnych towarów. (...) w takim przypadku mamy do czynienia z elementami wyposażenia budynku".
Reasumując, należy uznać, że świadczenie usługi montażu rolet i żaluzji zewnętrznych w budynku lub lokalu mieszkalnym (z wliczoną ceną za materiał) jest opodatkowane preferencyjną stawką VAT w wysokości 8 proc., natomiast świadczenie usługi montażu rolet i żaluzji wewnętrznych – podstawową stawką VAT 23 proc.