Z szybszych odpraw na ukraińskich granicach zadowoleni są kibice przyjeżdżający tam na Euro 2012, ale nowe przepisy usprawniają procedury także w zwykłym obrocie gospodarczym.
Nowe przepisy kodeksu celnego Ukrainy wprowadzają dla importerów tzw. wstępną deklarację składaną w celu analizy ryzyka i przyspieszenia dokonania formalności przywozowych.
Organ celny może zezwolić, by odprawa takich towarów odbywała się bez przedstawiania ich funkcjonariuszom. Deklarację wstępną można składać w formie elektronicznej. Maksymalny czas trwania odprawy celnej wyniesie cztery godziny. Jeśli się wydłuży, to przedsiębiorca może się domagać od organów celnych odszkodowania za straty wynikłe z tego opóźnienia. Zresztą nowe przepisy wprowadziły także zasadę osobistej odpowiedzialności celników za błędne decyzje, działania i zaniechania niezgodne z prawem.
Uproszczenia mają dotyczyć także firm uznanych za tzw. wiarygodnych operatorów gospodarczych. To przywilej przypominający nieco obowiązujący w krajach Unii Europejskiej, także w Polsce, status upoważnionego przedsiębiorcy (AEO) dla firm rzetelnie wywiązujących się z obowiązków podatkowych i celnych.
Przyspieszone odprawy dotyczą też towarów będących jako aport do ukraińskich spółek z udziałem zagranicznym. Takie towary korzystają jak dotychczas ze zwolnienia z cła.
Od 1 czerwca, i to nie tylko na czas piłkarskich mistrzostw, mniej jest formalności dotyczących wwozu rzeczy osobistych należących do podróżnych, jeśli wartość takiego mienia nie przekracza 10 tys. euro. Zniesiono obowiązek składania do organu celnego oświadczenia o powrotnym wywozie takich rzeczy. Dotyczy to także pojazdów do własnego użytku.
Więcej informacji o nowych przepisach celnych na Ukrainie można uzyskać w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie (www.kiev.trade.gov.pl, tel. +380 44 279 18 31).
Ambasada wraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie zorganizowała już kilka seminariów w Kijowie na ten temat i planuje następne.