Każdy, kto prowadzi działalność agroturystyczną, ma możliwość wyboru, w jakiej formie chce płacić podatek fiskusowi. Podstawowa to rozliczanie się według stawek ze skali podatkowej (18 i 32 proc.).

Gdy podatnik uzyskuje przychody jedynie z wynajmu pokoi i robi to poza działalnością gospodarczą – może wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 8,5 proc. (zob. pisma Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 października 2010 r., ITPB1/415-757/10/AD i z 29 września  2010 r., ITPB1/415-672/10/ WM).

Różne możliwości

Natomiast podatnicy prowadzący działalność agroturystyczną w ramach działalności gospodarczej (i niespełniający warunków do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania PIT) mogą rozliczać się według stawek ze skali podatkowej albo 19-proc. stawką liniową. W obu przypadkach podatek zapłacą od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania).

Mogą zdecydować się również na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (od przychodów ze świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem wynosi on 17 proc., podatek płaci się od przychodu, nie ma możliwości odliczenia kosztów podatkowych) lub kartę podatkową.

Ta ostatnia forma opodatkowania przewidziana jest dla usług hotelarskich polegających na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym też wydawaniu posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12. Usługi te można prowadzić przy zatrudnieniu nie więcej niż dwóch pracowników lub dwóch pełnoletnich członków rodziny, nie wyłączając małżonka. Co istotne, stawkę podatku ustala w tym przypadku na dany rok podatkowy naczelnik urzędu skarbowego (nie zależy ona od wysokości uzyskiwanych dochodów, ale od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców miejscowości, na terenie której prowadzi się działalność).

Aby rozliczać się w formie karty podatkowej, podatnik prowadząc działalność nie może korzystać z usług innych firm (z wyjątkiem usług specjalistycznych) ani zatrudniać do prac związanych z prowadzoną działalnością osób na umowy-zlecenia lub o dzieło (nie ma natomiast przeciwwskazań do zatrudniania na  umowę o pracę, trzeba tylko pamiętać o obowiązujących limitach zatrudnienia). Przepisy wymagają również, aby małżonek podatnika nie prowadził działalności w tym samym zakresie (może natomiast z nim współpracować).

Zanim zatem podatnik zdecyduje się na inną formę rozliczania z fiskusem niż płacenie podatku według stawek ze skali, powinien się dobrze zastanowić. Powód jest prosty: nie ma możliwości zmiany w trakcie roku wybranej formy opodatkowania na inną. Możliwe jest to dopiero w kolejnym roku.

Konieczne oświadczenie

Podatnicy muszą pamiętać, że jeśli zdecydują się na płacenie podatku od zysków z agroturystyki w inny sposób niż według stawek ze skali podatkowej, powinni powiadomić o tym fiskusa. Przepisy wymagają od nich złożenia pisemnego oświadczenia o zastosowaniu innych form opodatkowania. Składają je do właściwego dla nich naczelnika urzędu skarbowego. Informują w nim, że osiągane dochody będą rozliczali w wybrany przez siebie sposób.

Powinni również pamiętać, aby takie oświadczenie trafiło do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. Składa się je do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego – przed rozpoczęciem działalności (nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu).

Jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie wybrał innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie, jaką wybrał poprzednio.

Wspólne zeznanie i ulgi tylko przy skali

Jeśli podatnik zdecyduje się na opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według 19-proc. stawki liniowej lub ryczałtem ewidencjonowanym, to ze swoich dochodów nie może rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Nie skorzysta też z ulgi na dzieci. Podobnie z ulgi internetowej (ale tylko rozliczający się stawką liniową, przy ryczałcie taka możliwość jest).

Odliczy za to składki. Natomiast ten podatnik, który wybrał kartę podatkową, nie ma prawa do żadnych ulg i odliczeń (z wyjątkiem zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne).