Tak.
– dalej ustawa) pozwala na wybór takiej formy opodatkowania.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy w ten sposób PIT mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy. Jest jeszcze jeden warunek: liczba zatrudnionych osób nie może przekraczać limitu określonego w załączniku 3.
Z poz. 27 tego załącznika wynika, że kartą mogą być opodatkowane usługi stolarskie, z wyjątkiem wyrobu trumien (o ile przedsiębiorca zatrudnia nie więcej niż 3 osoby). Z pkt 3 objaśnień do załącznika 3 wynika, że przy prowadzeniu działalności wymienionej w tej części tabeli dopuszczalne jest też wytwarzanie przedmiotów:
- z materiału powierzonego przez zamawiającego,
- na indywidualne zamówienie z materiałów własnych wykonawcy, w tym także połączone z czynnościami ich instalowania, uwzględniające indywidualne cechy przedmiotów (wyrobów) lub życzenia zamawiającego, – jeżeli przedmioty (wyroby) te nie są przeznaczone przez zamawiającego do dalszej odsprzedaży lub nie służą zamawiającemu do celów wytwórczych lub usługowych jako surowce, materiały, półfabrykaty, elementy, części.
Szczegółowy zakres usług stolarskich uprawniających do skorzystania z opodatkowania kartą określony został w poz. 27 załącznika nr 4 do ustawy.
Obejmuje on m.in.: wyrób, naprawę, renowację i konserwację mebli z drewna i z zastosowaniem innych materiałów oraz wykonywanie części drewnianych do mebli o mieszanym wykonawstwie; obudowę wnętrz drewnem i materiałami drewnopochodnymi; wyrób i naprawę stolarki budowlanej z drewna lub materiałów drewnopochodnych; wykonywanie drewnianych schodów i balustrad; wyrób i naprawę przedmiotów galanteryjnych, artykułów gospodarstwa domowego i sprzętu sportowego z drewna; usługowe wykonywanie elementów podłogowych; wyrób i naprawę futerałów z drewna itp.; wykonywanie i naprawę budek, altanek i kiosków; usługową stolarską obróbkę drewna; wyrób ram; inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
Montaż nowych mebli mieści się więc w tej definicji. Potwierdzają to organy podatkowe. Przykładem są odpowiedzi Izby Skarbowej w Bydgoszczy: z 12 grudnia 2011 r. (ITPB1/415-982/11/MR) i z 16 grudnia 2011 r. (ITPB1/415-1064/11/HD) oraz interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 4 sierpnia 2011 r. (IPPB4/415-525/11-2/JK2).