Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 lutego 2012 r. (ILPP2/443-1575/11-2/MN).

W 2010 roku podatnik VAT kupił samochód o masie nieprzekraczającej 3,5 tony, mający pięć foteli w dwóch rzędach siedzeń oraz fabrycznie zamontowaną kratkę za drugim rzędem siedzeń.

Samochód służy do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Nie spełnia jednak wymogów określonych w art. 3 ust. 2 obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o transporcie drogowym (nie jest jednym z typów pojazdów, o którym mowa w tym artykule). Niemniej jednak w dowodzie rejestracyjnym ma adnotację „samochód ciężarowy”.

W opinii podatnika, bez względu na to, że pojazd nie spełnia wspomnianych wyżej wymagań, skoro został nabyty przed wejściem w życie wspomnianej ustawy, można odliczać VAT od zakupu paliwa do jego napędu, także po 1 stycznia 2011 r.

Izba Skarbowa nie zgodziła się z tym. Podkreśliła, że od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu do napędu samochodu, który nie spełnia wymogów określonych w art. 3 ust. 2 ustawy z 16 grudnia 2010 r.

Krzysztof Kamieniak konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Krzysztof Kamieniak konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Krzysztof Kamieniak, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Kwestię odliczenia VAT od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. reguluje art. 4 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (dalej: ustawa).

Zgodnie z nim podatnikom nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanego do napędu:

- samochodów osobowych, oraz

- innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (w tym także samochodów z tzw. kratką).

Drugie z tych ograniczeń nie dotyczy jednak pojazdów samochodowych o masie poniżej 3,5 tony, w stosunku do których zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy podatnikowi przysługuje prawo pełnego odliczenia VAT (np. samochodów typu VAN lub pick-up).

Należy jednak pamiętać, że w wypadku takich samochodów (oraz pozostałych kategorii samochodów wymienionych w pkt 1 – 4 art. 3 ust. 2 ustawy) zaliczenie ich do jednej z kategorii określonych w ustawie powinno być potwierdzone dodatkowym badaniem technicznym przeprowadzonym przez okręgową stację kontroli pojazdów. W innym wypadku podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT ani od nabycia takich samochodów, ani od zakupu paliwa do nich.

Podsumowując, prawo do odliczenia VAT od nabywanego paliwa w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. zależy wyłącznie od charakteru samochodu. W szczególności podatnik nie będzie miał prawa do odliczenia VAT od paliwa silnikowego, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanego do napędu samochodu osobowego lub samochodu z kratką.

Prawo to będzie mu jednak przysługiwać w stosunku do samochodów ważących mniej niż 3,5 tony, które zostały wymienione w art. 3 ust. 2 ustawy, takich jak np. VAN lub pick-up (w niektórych przypadkach po przeprowadzeniu odpowiedniego badania technicznego). Bez wpływu na prawo do odliczenia VAT od paliwa pozostaje tu zarówno tytuł prawny do użytkowania samochodu (np. własność, umowa leasingu), jak i moment nabycia pojazdu.

Podatnicy powinni więc pamiętać, że zdaniem organów podatkowych sam fakt nabycia w 2010 r. samochodu z kratką nie uprawnia do odliczania VAT od paliwa do napędu tego samochodu po 1 stycznia 2011 r., mimo że podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT w momencie jego nabycia.