- Polska spółka podpisała roczną umowę wynajmu wózka widłowego na rzecz kontrahenta ze Szwecji. Będzie użytkowany na terenie Francji, gdzie kontrahent posiada magazyn i jest zarejestrowana na potrzeby VAT. Oprócz tego szwedzka spółka ma także miejsce stałego prowadzenia działalności w Polsce. Jaką stawkę powinniśmy zastosować na fakturze i w którym państwie powstanie obowiązek rozliczenia podatku?
Zgodnie z art. 28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem m.in. ust. 2. Ten zaś mówi, że gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem ich świadczenia jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak z tego wynika, co do zasady w przypadku świadczenia usług na rzecz podatników przyjmuje się, że miejscem ich świadczenia, i tym samym opodatkowania, jest miejsce w którym podatnik ten posiada siedzibę. Jeden z wyjątków zachodzi, gdy podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli usługa jest świadczona na rzecz tego miejsca, będzie opodatkowana w kraju, w którym jest ono położone.
Z pytania wynika, że polska spółka zawarła umowę o świadczenie usługi najmu wózka widłowego, który będzie wykorzystywany w magazynie spółki szwedzkiej położonym we Francji. Nie można zatem mówić, że polska spółka świadczy usługę najmu na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności przez szwedzkiego kontrahenta w Polsce. Z tego względu nie będzie można wystawić krajowej faktury tzn. faktury na rzecz podmiotu działającego w Polsce, ze stawką 23 proc.
W którym państwie powstanie obowiązek podatkowy? W grę wchodzą dwa rozwiązania:
• jeżeli spółka szwedzka posiada we Francji stałe miejsce prowadzenia działalności, VAT powinien być rozliczony właśnie w tym państwie
• jeżeli nie można uznać, że kontrahent szwedzki posiada stałe miejsce prowadzenia działalności we Francji, obowiązek podatkowy powinien być wykazany w Szwecji.
W obu przypadkach spółka będzie zobowiązana do wystawienia faktury z adnotacją NP (niepodlegające podatkowi). Jeśli kontrahent posiada stałe miejsce prowadzenia działalności we Francji, faktura powinna zawierać numer VAT-UE podmiotu francuskiego W przeciwnym razie VAT-UE podmiotu szwedzkiego (VAT powinien być rozliczony w Szwecji).
—Hanna Kozłowska doktor nauk ekonomicznych, biegły rewident i doradca podatkowy w KDA Grupa Sarnowski i Wiśniewski w Poznaniu