To konkluzja wyroku z 11 stycznia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygnatura akt: III SA/Wa 1269/11).

Ze skargą zwróciło się przedsiębiorstwo, które dostało niekorzystną dla siebie interpretację. Firma świadczy różnorodne usługi lotnicze, m.in. związane z obsługą operacji startu i lądowania samolotów oraz ochroną przed hałasem lotniczym. Ich większość ma charakter świadczeń ciągłych.

Firma otrzymywała często od kontrahentów pieniądze na poczet przyszłych usług, ale w chwili ich odebrania nie był skonkretyzowany rodzaj tych usług ani ich zakres. Wątpliwości dotyczyły tego, czy w takiej sytuacji mamy do czynienia z zaliczką w rozumieniu przepisów o VAT. Zdaniem przedsiębiorstwa wpłata tych środków na konto nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. Potwierdza to m.in. wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 21 lutego 2006 r. (sygn. C-419/02).

Ministerstwo Finansów uznało, że mimo nieskonkretyzowania przyszłych świadczeń obowiązek podatkowy powstanie przed wykonaniem usług. To dlatego, że art. 19 ust. 11 ustawy o VAT nie uzależnia powstania tego obowiązku od realizacji usługi, ale od otrzymania zaliczki, którą można przyporządkować do konkretnej przyszłej usługi.

WSA uchylił w całości zaskarżoną interpretację. Sąd podzielił stanowisko podatnika, iż w takim wypadku nie można mówić o zaliczce. Płatność otrzymana na poczet przyszłych nieskonkretyzowanych usług nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Jak podkreśla Michał Borowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, pełnomocnik w sprawie, rozstrzygnięcie sądu wpisuje się w dotychczas wypracowaną linię orzeczniczą sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości UE.

– Powstanie obowiązku podatkowego w VAT w momencie otrzymania płatności, a przed

wykonaniem świadczenia (dostawy towarów lub świadczenia usług) jest wyjątkiem od zasady ogólnej, a zatem podlega wykładni ścisłej. Zaliczka podlega opodatkowaniu, jeśli zostanie wpłacona przed wykonaniem dostawy lub świadczeniem usług, ale wszelkie okoliczności mające znaczenie dla zaistnienia zdarzenia podatkowego, tzn. przyszłej dostawy lub świadczenia usług, są jednoznacznie i niezmiennie określone pod względem podmiotowym i przedmiotowym – mówi Michał Borowski.