Nie ma wtedy znaczenia, że są w nim również budynki użytkowe i lokale o metrażu przekraczającym 150 mkw. Taką ogólną regułę potwierdziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 8 września 2011 (ILPP1/443-848/ 11-3/MS).

Z pytaniem zwróciła się spółka, która zamierza zlecić budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Będą się w nim znajdować także lokale użytkowe i apartamenty większe niż 150 mkw. Wnioskodawca będzie zlecał poszczególne usługi budowlane specjalistycznym firmom.

Chodzi np. o usługi hydrauliczne, montaż stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie instalacji elektrycznej, prace dekarskie. Z  umów nie wynika wprost, że prace wykonywane przez wykonawców dotyczą lokali użytkowych lub lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej przekraczającej 150 mkw.

Zdaniem wnioskodawcy oznacza to, że te usługi w całości są opodatkowane 8-proc. stawką. Argumentował, że gdyby uznać, że roboty prowadzone w budynku wielomieszkaniowym z lokalami o różnej powierzchni i lokalami użytkowymi należałoby opodatkować różnymi stawkami, to powstałby problem z podziałem wynagrodzenia na obciążone 8-proc. i 23-proc. stawką.

Izba Skarbowa w Poznaniu zgodziła się z tym stanowiskiem. Z jej interpretacji wynika jednak, że bardzo istotne będzie odpowiednie sformułowanie umowy. Izba wyjaśnia, że „o ile przedmiotem umowy będzie kompleksowa usługa związana z wybudowaniem budynku mieszkalnego sklasyfikowanego w dziale 11 PKOB, dotycząca budynku jako całości, to zainteresowany będzie mógł do wszystkich usług budowlanych zastosować preferencyjną 8-proc. stawkę podatku od towarów i usług.

Należy jednak zauważyć, że gdyby w umowie zostało wskazane, iż przedmiotowe usługi dotyczyć będą poszczególnych części budynku, tj. lokali mieszkalnych i odrębnie lokali niemieszkalnych, wówczas w odniesieniu do usług wykonywanych tylko w lokalach mieszkalnych części mieszkalnej zastosowanie znajdzie 8-proc. stawka podatku, natomiast do  usług wykonywanych wyłącznie w  części niemieszkalnej – 23-proc. stawka podatku.

Ponadto, w takiej sytuacji w odniesieniu do lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 mkw., preferencyjna stawka VAT w wysokości 8 proc. miałaby zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej te obiekty do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej”.

O tym, że decydują szczegóły umowy, świadczy odpowiedź Izby Skarbowej w Łodzi z 2 grudnia 2011 (IPTPP2/443-553/11-2/JN). Z pytaniem zwróciła się firma, która podpisała umowę jako podwykonawca na wykonanie wentylacji mechanicznej w budynku mieszkalnym o  symbolu PKOB dział 11.

Zobowiązuje ona wnioskodawcę do wykonania wentylacji w garażach podziemnych i mieszkaniach w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Z załączników do umowy wynika jednak, że instalacje można podzielić na lokale mieszkalne i garaże podziemne, które są wyposażone w osobne urządzenia wykonawcze (tj. centrale wentylacyjne lub wentylatory).

Izba wyjaśniła, że w takiej sytuacji dla robót wykonywanych lub mających służyć potrzebom części mieszkalnej budynku należy stosować stawkę 8 proc., a dla robót wykonywanych w części garażowej 23 proc. VAT. To jeszcze można zrozumieć. Bardzo kontrowersyjna jest natomiast interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 28 kwietnia 2011 (IBPP2/443-133/ 11/ICz).

Wynika z niej, że dwoma stawkami trzeba także opodatkować takie prace w budynku mieszkalnym, jak wybudowanie ścian konstrukcyjnych, stropów, dachu. Takie problemy mogą więc być przyczyną sporów podatników z organami podatkowymi.