Lekarze, szpitale i przychodnie w czasie leczenia pacjenta tworzą jego dokumentację medyczną. Może być później wydawana pacjentom, firmom ubezpieczeniowym, uprawnionym organom administracji etc. W takiej sytuacji pobierana jest opłata.
Z interpretacji wydawanych przez organy podatkowe wynika, że nie korzysta ona ze zwolnienia z VAT.
Przykładem jest odpowiedź Izby Skarbowej w Warszawie z 25 maja 2011 (IPPP1-443-485/11-3/MP).
Uznała ona, że kserokopie dokumentacji medycznej pacjentów korzystających z usług medycznych szpitala wykonywane na zlecenie firm ubezpieczeniowych lub osób prywatnych nie są objęte zwolnieniem podatkowym.
Tego samego zdania jest Izba Skarbowa w Poznaniu. W interpretacji z 22 kwietnia 2011 (ILPP2/443-183/11-4/MR) wskazała, że opłata za wydawanie zaświadczeń, kserokopii i duplikatów dokumentacji medycznej nie jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Podkreśliła, że obowiązek obciążenia jej VAT jest niezależny od celu wydania dokumentów.
Pogląd ten powtórzony został przez ten sam organ w odpowiedzi z 6 maja 2011 (ILPP2/443-344/11-2/AK). Z kolei Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 27 kwietnia 2011 (IBPP4/443-687/11/ AŚ) uznała, że podstawową stawką opodatkowane są opłaty za odpisy wypisów szpitalnych oraz za duplikaty zapisów badań obrazowych na nośnikach magnetycznych wykonane na rzecz osób fizycznych.
Adam Bartosiewicz, doktor nauk prawnych, doradca podatkowy, wspólnik w EOL Kancelaria Doradztwa Podatkowego
Czytaj również:
Za opinię psycholog wystawia fakturę z VAT
Zobacz serwis:
Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne