Są one określone w art. 28f ust. 1a ustawy o VAT.
Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, kiedy nabywcą usług transportowych jest „polski” podatnik (tzn. mający w Polsce siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego usługa transportu jest świadczona, względnie posiadający na terytorium Polski stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeśli nie ma siedziby).
Jeśli nabywa on usługę transportu, która w całości jest świadczona poza terytorium Unii Europejskiej, wówczas uznaje się, że miejsce świadczenia tej usługi znajduje się poza terytorium UE.
Przykład
Polski podatnik kupił od innego polskiego podatnika (albo od podatnika z innego państwa) usługę transportu towarów z Chin do Rosji.
W nowym stanie prawnym jej miejscem świadczenia nie jest Polska, a więc nie podlega ona opodatkowaniu w Polsce.
Druga w tych reguł jest w pewnej mierze odwrotnością pierwszej. Dotyczy bowiem usług świadczonych dla podatnika z państwa trzeciego (tzn. mającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone usługi transportu, albo posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, jeśli nie ma siedziby).
Jeśli na rzecz takiego podatnika świadczone są usługi transportu towarów i transport ten jest wykonywany w całości na terytorium Polski, to wówczas uważa się, że miejscem świadczenia usług transportowych jest terytorium naszego kraju.
Przykład
Polski podatnik wykonał usługę transportu z Gdańska do Katowic dla kontrahenta mającego siedzibę na Bahamach.
Zgodnie z nowymi przepisami ta usługa ma miejsce świadczenia w Polsce, a zatem podlega tu opodatkowaniu.
Moim zdaniem mogą być wątpliwości co do zgodności tych regulacji z przepisami unijnymi. Ani bowiem w przepisach dyrektywy 112, ani rozporządzenia wykonawczego do niej (nr 282) nie znajdziemy tego rodzaju zasady ustalania miejsca świadczenia.
Autor jest doktorem nauk prawnych, doradcą podatkowym, wspólnikiem w EOL Kancelaria Doradztwa Podatkowego
Czytaj też artykuły:
Więcej w serwisie:
»
»
»
Co i jak podlega opodatkowaniu
»
»
»
»
»
Co i jak podlega opodatkowaniu
»
Zobacz cały poradnik o zmianach w VAT:
Dobra Firma » Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Zmiany w VAT w 2011 r.