Nasza spółka zajmuje się drukowaniem m.in. książek (na zakupionym przez nas papierze). Przed 1 stycznia 2010 wystawialiśmy wydawcy fakturę z zerowym VAT za dostawę towarów.
Czy po nowelizacji ustawy o VAT (m.in. ograniczeniu znaczenia klasyfikacji statystycznych i wprowadzeniu odwołania do PKWiU z 2008 r.) nadal możemy uznać, że nie jesteśmy usługodawcą, tylko sprzedajemy książki i mamy prawo stosować 5-proc. stawkę VAT?
– pyta czytelnik.
Ostatnie nowelizacje ustawy o VAT nie zmieniły ogólnych zasad rozliczeń w opisanej w pytaniu sytuacji.
Podstawowa różnica to podwyższenie stawki z 0 na 5 proc. Nadal jednak drukarnia ma prawo do wystawiania faktury za dostawę towarów. Potwierdzają to interpretacje indywidualne, np. odpowiedź Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 maja 2011 (ILPP1/443-291/11-6/KŁ).
Z pytaniem zwróciła się firma, która zajmuje się drukowaniem i oprawą książek mających ISBN (o symbolu PKWiU 58.11.1) oraz czasopism specjalistycznych w rozumieniu ustawy o VAT mających ISSN (PKWiU 58.14.1 i CN 4902).
Wnioskodawca podkreślił, że książki i czasopisma wychodzą z drukarni jako gotowy produkt i trafiają bezpośrednio do klienta. Jednocześnie następuje przekazanie kontrahentowi prawa własności i dysponowania nim.
Zdaniem wnioskodawcy powinien on wystawiać faktury za dostawę towarów z 5-proc. VAT. Izba skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem. Podkreśliła, że przede wszystkim należy rozstrzygnąć, czy wnioskodawca świadczy usługę, czy dokonuje dostawy towarów. Izba uznała, że to ta druga czynność.
Powołała się m.in. na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2 maja 1996 w sprawie Faaborg – Gelting Linien (C-231/94).
ETS uznał w nim, że wytworzenie towaru z materiału własnego zleceniobiorcy i przekazanie zleceniodawcy należy traktować jako dostawę towarów. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik efekt swoich czynności osiągnął w wyniku realizacji własnej woli czy działał na zlecenie.
Definicje zawarte w przepisach o VAT trzeba interpretować autonomicznie. Nie należy więc dostawy towarów na gruncie ustawy o VAT utożsamiać z cywilnoprawną umową dostawy. Izba wyjaśniła, że wydrukowanie książki lub czasopisma przy wykorzystaniu własnych materiałów jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy). Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, bo nie one są w tym wypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczową postacią tego utworu, jakim jest książka bądź czasopismo.
Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki i czasopisma są rzeczami ruchomymi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, co do których drukarnia – aby wydawca mógł nimi rozporządzać jak właściciel – musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę.
W konsekwencji drukarnia może zastosować 5-proc. stawkę VAT, wynikającą z poz. 32 i 34 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.
Ten pierwszy dotyczy m.in. książek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN (PKWiU ex 58.11.1), drugi – czasopism specjalistycznych. Takie same wnioski wynikają z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 kwietnia 2011 (ILPP2/443-108/11-4/BA).
Co to są czasopisma specjalistyczne
Czasopisma specjalistyczne to drukowane wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 58.14.1 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej lub twórczej, edukacyjnej, naukowej lub popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej lub lokalnej, a także przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15 tys. egzemplarzy.
Ustawa o VAT wskazuje kilka przypadków, kiedy mimo spełnienia tych kryteriów wydawnictwo nie jest czasopismem specjalistycznym. Chodzi np. o periodyki o treści ogólnej, które są podstawowym źródłem informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych.
Zobacz: Informacja MF z 19 maja 2011 r. w sprawie obowiązku podatkowego dla dostawy książek
Zobacz również: Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące stawki VAT na książki wyprodukowane do końca 2010 r.