Obejmuje ono m.in. usługi wykonywane przez publiczne szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.
Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z ustawą o systemie oświaty jednostki objęte tym systemem to nie tylko jednostki publiczne, lecz również niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej oraz umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Niepubliczną placówkę może prowadzić także przedsiębiorca organizujący szkolenia na przykład z prawa podatkowego lub rachunkowości.
Musi być to jednak osoba prawna bądź osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą; możliwości uzyskania statusu niepublicznej placówki w rozumieniu ustawy o systemie oświaty nie mają natomiast jednostki nieposiadające osobowości prawnej (np. spółki osobowe).
Dla uzyskania tego statusu konieczny jest także wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez właściwy dla podatnika urząd miast lub gminy. Procedura uzyskania wpisu w ewidencji szkół i placówek niepublicznych jest dużo prostsza niż proces uzyskania akredytacji.
Przede wszystkim nie jest wymagana „historia” placówki. Oznacza to, że wpis może uzyskać także zupełnie nowo utworzony podmiot. Zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać informacje dotyczące możliwości i standardu świadczonych usług edukacyjnych, m.in. o warunkach lokalowych umożliwiających prowadzenie zajęć dydaktycznych i o kwalifikacjach pracowników pedagogicznych.
Procedura nie wiąże się z kontrolą organu dokonującego wpisu. Placówka niepubliczna powinna jednak przestrzegać wymogów wynikających z rozporządzenia z 3 lutego 2006 w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych.
Wymogi te przewidują przede wszystkim obowiązek dokumentowania każdego szkolenia, seminarium lub kursu (listy uczestników, program szkolenia, rejestr wydanych zaświadczeń).
Odpowiedni dla podatnika urząd miasta lub gminy powinien dokonać wpisu do ewidencji w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia, ma również obowiązek z urzędu doręczyć zgłaszającemu zaświadczenie o wpisie, a jego kopię przekazać właściwemu kuratorowi oświaty i organowi podatkowemu.
Uzyskanie wpisu w ewidencji szkół i placówek niepublicznych daje możliwość zastosowania szerokiego zwolnienia z VAT dla wszelkich usług kształcenia świadczonych przez przedsiębiorcę w ramach placówki wpisanej do tej ewidencji.
Początkowo organy podatkowe uznawały, że skorzystanie z tego zwolnienia będzie możliwe jedynie w przypadku podmiotów świadczących usługi zawierające zarówno element kształcenia, jak i element wychowania.
Takie stanowisko zaprezentowała na przykład Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 20 stycznia 2011 (IPPP3/443-1196/ 10-2/JK). Oznaczałoby to, że zwolnienie jest przewidziane wyłącznie dla usług kształcenia osób niepełnoletnich, w przypadku których kształcenie jest połączone z elementami wychowania.
Odpowiedź ta została jednak uchylona przez ministra finansów (zmiana interpretacji indywidualnej z 6 kwietnia 2011, PT8/033/6/ SBA/11/PT). Obecnie organy podatkowe zgadzają się z podatnikami, że nie ma konieczności, aby usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania.
Zwolnieniem z VAT mogą być zatem objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania, jeśli świadczy je podmiot objęty systemem oświaty. Takie stanowisko zaprezentowały na przykład Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 12 maja 2011 (ILPP1/443-128/ 11-6/KŁ) czy Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacjach z 5 kwietnia 2011 (IPPP3/443-63/11-2/IB) i z 12 maja 2011 (IPPP3/443-95/ 11-4/JK).
Autor jest doradcą podatkowym, konsultantem w MDDP Doradztwo Podatkowe
Czytaj też:
Zobacz:
» Podatki i księgi » VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi szkoleniowe i edukacyjne
» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT