Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji nr ILPP1/443-148/11-2/AW.

Sprawa dotyczyła spółki, która produkuje elementy stolarki drewnianej, a następnie montuje je u klientów. Działalność ta jest wykonywana na podstawie umów zawieranych z kontrahentami z  budownictwa mieszkaniowego.

Do końca 2010 r. cała usługa była objęta stawką 7 proc. VAT, mimo iż na użyte materiały obowiązywało co do zasady 22 proc. podatku. Wnioskodawca pyta, jaką stawkę zastosować w 2011 r. na gruncie nowych przepisów.

Dyrektor izby uznał, że wszystkie świadczenia (w tym towary i materiały wykorzystane do wykonania usługi) powinny być zaklasyfikowane i opodatkowane tak jak usługa podstawowa, która nadaje całości zasadniczy charakter.

Jak czytamy w odpowiedzi, jeśli usługi montażu stolarki budowlanej będą wykonane w budynku mieszkalnym, objętym społecznym programem mieszkaniowym w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy, to zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2011 r. zastosowanie znajdzie stawka 8 proc. VAT.  Mówi o tym art. 41 ust. 2 i ust. 12 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT. Wystawiona faktura powinna w takiej sytuacji zawierać jedną pozycję, w której zostanie wykazana pełna wartość świadczonej usługi. Towar zużyty podczas wykonywania usługi stanowi integralny element całej usługi i powinien być objęty taką samą stawką podatku jak usługa.

Inaczej będzie z usługą w budownictwie nieobjętym społecznym programem mieszkaniowym. Chodzi o budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 mkw. oraz lokale powyżej 150 mkw. Wtedy stawkę 8 proc. stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania, która odpowiada udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej te obiekty do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Czytaj również:

Jaka stawka VAT na usługi budowlane

Dokumentacja i stawki VAT przy usługach budowlanych

Zobacz więcej:

» Podatki i księgi » Nieruchomości » VAT od usług budowlanych

» Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Stawki VAT