Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 4 marca 2011 (IPPP3/443-1169/10-4/JF).
W 2010 roku spółka zawarła umowy licencyjne z kontrahentami z UE i USA na kopiowanie i dystrybucję na terytorium Polski filmów na płytach DVD. Określono w nich wartość kontraktu, wysokość rat i terminy ich spłaty.
Ponadto ustalono, że na rzecz licencjodawcy wypłacane będą kwartalnie lub rocznie tantiemy, stosownie do wielkości sprzedaży. Pytała, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu płatności ratalnych i wypłaty tantiem.
Zdaniem spółki mamy tu do czynienia z opodatkowaniem importu usług licencyjnych, a więc zastosowanie znajdzie art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania części należności za usługi, więc nawet przed ich wykonaniem.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Zaznaczył, że terminami wyznaczającymi moment powstania obowiązku podatkowego nie będą w tym wypadku ani terminy wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta, ani też terminy płatności rat.
Ponadto usługa, której dotyczy interpretacja, jest świadczona w sposób ciągły, w związku z czym, wobec braku odmiennych postanowień stron co do terminów rozliczeń, obowiązek podatkowy z tytułu jej importu powinien być wykazany z upływem każdego roku, do chwili zakończenia świadczenia tych usług.
Z kolei odnosząc się do tantiem, organ zauważył, że skoro strony określiły termin ich płatności, to obowiązek podatkowy powstaje z upływem każdego kwartału lub każdego roku podatkowego do momentu zaprzestania świadczenia usługi.
Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC
Komentuje Iwona Młynarska-Morchało, starsza konsultantka w Dziale Prawnopodatkowym PwC:
Interpretację izby można uznać częściowo za prawidłową. W opisanym przypadku moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia usług licencji od zagranicznego przedsiębiorcy (w związku z ich nabyciem spółka jest podatnikiem zobowiązanym do samonaliczenia podatku zgodnie z art. 28b ustawy o VAT) powinien być określony na podstawie art. 19 ust. 19a – b tej ustawy.
W świetle tych regulacji, jeśli dla usług, do których stosuje się art. 28b, ustalono następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się je za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.
Usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których w związku z ich świadczeniem w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego (w rozumieniu ustawy o VAT jest nim rok kalendarzowy) do momentu zakończenia świadczenia tych usług.
W takiej sytuacji bez znaczenia jest data wystawienia faktury. Podatnik powinien wziąć pod uwagę czas trwania usługi i terminy rozliczeń, do jakich się zobowiązał (zazwyczaj w umowie). Zatem jeśli usługi o charakterze ciągłym mogą być rozliczane zgodnie z upływającymi okresami rozliczeniowymi, to za wykonanie usługi należy przyjąć ostatni dzień okresu rozliczeniowego, czyli np. ostatni dzień miesiąca, kwartału, przy czym nie rzadziej niż z upływem roku podatkowego (31 grudnia).
Jeśli strony nie ustaliły terminów rozliczeń, to obowiązek podatkowy powinien być rozpoznany 31 grudnia każdego roku aż do momentu zakończenia tej usługi.
Nie wyklucza to stosowania art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, tj. jeśli przed wykonaniem usługi polski usługobiorca zapłacił usługodawcy część należności, np. ratę, tak jak w omawianej sprawie, to obowiązek podatkowy powinien zostać rozpoznany z chwilą jej otrzymania w tej części przez kontrahenta.
Jeśli spółka zobowiązała się do wypłacania tantiem w okresach kwartalnych lub rocznych, to tym samym należy uznać, że strony przyjęły takie okresy rozliczeń i obowiązek podatkowy z tytułu ich płatności powinien powstać z upływem każdego kwartału lub roku do końca świadczenia usługi.
Warto również podkreślić, że jeśli podatnik rozpozna obowiązek podatkowy z tytułu importu usług w innym okresie rozliczeniowym, niżby to wynikało z przepisów ustawy o VAT, to w razie kontroli przeprowadzanej przez władze skarbowe zarówno podatek należny, jak i naliczony z tytułu importu usług powinien być przez nie przyporządkowany do właściwego okresu rozliczeniowego.
Trzeba jednak dodać, że tej reguły się nie stosuje, jeśli podatnik w ogóle nie wykaże importu usług i będzie to skutkiem wyłącznie jego zaniedbania.
Czytaj też:
Zobacz więcej w serwisach:
» VAT i akcyza » VAT » Import » Import usług
» VAT i akcyza » VAT » Moment powstania obowiązku podatkowego