Polscy przedsiębiorcy, którzy dokonali wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, mają prawo do zastosowania zerowej stawki podatku od towarów i usług (VAT). Nawet wówczas, gdy nie byli zarejestrowani jako podatnicy VAT w czasie, kiedy realizowali te dostawy.
Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 marca 2011 r. (sygn. I FSK 1579/10).
Podmiot, który reprezentowałem w tej sprawie, w momencie dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT. Zgromadził jednak wszystkie dokumenty potwierdzające, że towar faktycznie opuścił terytorium naszego kraju. Ponadto po zrealizowaniu transakcji zarejestrował się jako podatnik VAT UE. Mimo to organy podatkowe odmówiły mu prawa do zastosowania zerowej stawki VAT.
Takie podejście organów podatkowych jest powszechne także w wypadku innych podatników. Argumentacja urzędów jest jedna: prawo do zerowej stawki podatku nie przysługuje, bo nie zostały spełnione warunki określone w art. 13 ust. 6 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z tym przepisem wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik VAT, który jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97 ustawy o VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w takim brzmieniu przepis ten jest niezgodny z prawem wspólnotowym.
Przepisy dyrektywy 2006/112 w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej sprzeciwiają się odmawianiu prawa do zerowej stawki VAT w razie niedopełnienia obowiązków rejestracyjnych. Jest to zatem kolejny wkład NSA do zapewnienia pełnego respektowania zasady neutralności podatku od towarów i usług. Ustawodawca tymczasem powinien rozważyć zmianę art. 13 ust. 6 ustawy o VAT, który pomimo nowelizacji przed dwoma laty w dalszym ciągu nie zapewnia zgodności z prawem wspólnotowym.
Autor jest starszym menedżerem w Ernst & Young
Czytaj również:
Zobacz więcej:
» Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
»
»