- Na jakich zasadach należy opodatkować budynek, który ma cztery kondygnacje, a do tej pory do użytkowania oddano tylko dwie. Zgodnie ze stanowiskiem burmistrza oraz samorządowego kolegium odwoławczego opodatkować należy cały budynek. Czy organy podatkowe nie interpretują przepisów rozszerzająco?

Samo nieoddanie części budynku do używania nie oznacza braku obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Zasadą jest, że podatek ten obciąża – po wystąpieniu określonych przesłanek – majątek podatnika niezależnie od tego, czy jest on użytkowany.

W przedstawionej przez czytelnika sytuacji istnienie obowiązku podatkowego wynika wyłącznie z faktu, że jest on właścicielem tego obiektu. Jest to konsekwencją brzmienia art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

O ile jednak sam fakt nieużywania części budynku pozostaje bez znaczenia dla wymiaru podatku, o tyle niektóre powody, które wywołały taki stan rzeczy, mogą mieć wpływ na istnienie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania.

Wśród okoliczności takich wymienić należy m.in. niezakończenie budowy. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o brak formalnego zakończenia tego procesu (tj. wydanie pozwolenia na użytkowanie), ale o konkretny stan faktyczny.

Jeżeli bowiem nadal trwa dobudowywanie dwóch pozostałych kondygnacji, to można argumentować, że nie spełniają one jeszcze przesłanek pozwalających na ich opodatkowanie. Natomiast jeżeli czytelnik rozpoczął użytkowanie chociaż części budynku i pozostałe kondygnacje już istnieją, a ich niewykorzystanie wynika wyłącznie z jego woli, to podatek powinien zostać zapłacony od całej powierzchni użytkowej.

Autor jest doradcą podatkowym, menedżerem w krakowskim biurze Kancelarii Olesiński & Wspólnicy