Regulacje przejściowe dotyczące sposobu opodatkowania czynności wykonywanych w okresie, w którym nastąpiła zmiana stawek podatku, zawarte są w art. 41 ust. 14a [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2004/DU2004Nr%2054poz%20535a.asp]ustawy o VAT[/link].

[srodtytul]Z upływem okresu rozliczeniowego[/srodtytul]

Zgodnie z nimi czynność, która została wykonana przed dniem zmiany stawki, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki lub po tym dniu, podlega opodatkowaniu według stawek VAT obowiązujących dla niej w momencie jej wykonania. Jest to więc ogólna zasada, stosujemy stawkę obowiązującą w dniu wykonania usługi.

Następne przepisy określają zasady ustalania momentu „wykonania” usługi, w odniesieniu do usług ciągłych. Zgodnie z art. 41 ust. 14b czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności.

Ta regulacja będzie odnosić się do przypadków usług ciągłych – hostingowych, reklamowych etc. – dla których okres rozliczeniowy będzie trwać w 2011 r. (np. usługa od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r.).

[srodtytul]Częściowe wykonanie[/srodtytul]

Pamiętać przy tym należy, że zgodnie z art. 41 ust. 14c i 14d ustawy o VAT w przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:

1) w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku – w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki;

2) z upływem tego okresu – w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki.

Gdy nie jest możliwe określenie faktycznego wykonania części czynności w okresie, o którym mowa, dla określenia tej części uznaje się, że czynność wykonywana jest w tym okresie proporcjonalnie.

[ramka][b]Przykład[/b]

Usługę wykonywaną w okresie od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. należałoby podzielić – proporcjonalnie – na wykonaną w 2010 r. i na wykonaną w 2011 r. Część kwoty netto przypadająca na 2010 r. pozostanie opodatkowana stawką 22 proc. VAT, a część kwoty netto przypadająca na 2011 r. będzie opodatkowana stawką 23 proc. VAT.

To oznacza, że należałoby odpowiednio skorygować faktury wystawione w 2010 r., co w praktyce może okazać się nader uciążliwe dla firm wykonujących tego rodzaju usługi. [/ramka]

[ramka][b]Komentuje:

Adam Bartosiewicz, doktor nauk prawnych, wspólnik w EOL KancelariiDoradztwa Podatkowego[/b]

Branża internetowa nie miała widocznie takiej siły nacisku (bądź może nie dostrzegła na czas takiej potrzeby), by wywalczyć sobie takie specyficzne regulacje przejściowe, jakie udało się uzyskać telekomom czy dostawcom energii.

Wydaje się, że jak najbardziej możliwe byłoby rozszerzenie tych wyjątkowych regulacji, które pozwalają na niedokonywanie korekty faktury dla usług ciągłych świadczonych na przełomie roku, gdy zmieniały się stawki, tylko rozliczenie korekty podatku należnego w następnej fakturze wystawianej w ciągu sześciu miesięcy (do 30 czerwca 2011 r.), także na podatników świadczących tego rodzaju usługi.

Obecnie stanęli oni bowiem przed perspektywą wystawiania kilku tysięcy korekt do faktur dotyczących usług, których świadczenie rozpoczęło się przed 1 stycznia 2011 r.

Można byłoby to zrobić przy okazji nowelizacji ustawy o VAT aktualnie procedowanej w Sejmie, wydłużając przy tym termin na dokonanie tej korekty np. do 31 grudnia 2011 r.[/ramka]

[ramka]Zobacz cały poradnik: [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html][b]Zmiany w VAT w 2011 r.[/b][/link]

[ramka] Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/162950,588684-Wyjasnienia-MF---nowe-stawki-VAT-.html][b]wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące stawek VAT od 1 stycznia 2011 r.[/b][/link].[/ramka] [/ramka]