Tomasz Pietryga: Jak uratować klasę średnią, czyli korekty Adama Abramowicza do Polskiego Ładu

Brawa dla rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza, który przedstawił korekty do Polskiego Ładu, łagodzące negatywne skutki dla lepiej zarabiających Polaków.

Aktualizacja: 27.08.2021 14:40 Publikacja: 23.06.2021 20:07

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP

Wadą reklamowanego przez rząd programu jest przemożna chęć finansowania jego części z kieszeni lepiej zarabiających Polaków. To właśnie klasa średnia miałaby ponieść ciężar rozwijania programów socjalnych, zniesienia opodatkowania niskich emerytur i podwyższenia wydatków na ochronę zdrowia.

Łatwo wyliczyć, że pomysł podniesienia składki zdrowotnej dla ludzi prowadzących działalność gospodarczą i płacących podatek liniowy będzie dla nich realnym uderzeniem po kieszeni. Zapłacą de facto nowy dziewięcioprocentowy podatek. Dla sporej części z miliona mikroprzedsiębiorców będzie to kara za ich zaradność i kreatywność, która pozwala osiągać im wyższe od przeciętnych dochody. Co otrzymają w zamian? Niewiele. Dziewięcioprocentowy podatek to nie składka na wyższą emeryturę, tylko pieniądze przeznaczone na coś, z czego większość z nich skorzysta bardzo rzadko lub nigdy – na finansowanie niewydolnej służby zdrowia. Będą to pieniądze na lecznice, które w razie choroby omijają szerokim łukiem, bo czas oczekiwania na wizytę czy zabieg liczony jest w miesiącach, a nawet w latach. Ci ludzie często już wykupują abonamenty i pakiety prywatnie. W ten sposób płacą miesięcznie dwie składki zdrowotne: do ZUS i na pakiet w komercyjnej lecznicy. Teraz rząd chce, aby ten wydatek wzrósł niebotycznie, a to frustrujące i niesprawiedliwe.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej bez VAT? Jest wyrok WSA
Podatki
"Polska fundacja rodzinna – jak zaplanować sukcesję w biznesie". Bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej"
Podatki
Fałszywe faktury VAT. Oszuści podatkowi też uczą się elektroniki
Podatki
Taksówka na koszt firmy. Ten wyrok nie ucieszy pracodawców
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki
Trybunał Konstytucyjny: Nie można zastawiać pułapek na podatników