Tomasz Pietryga: Jak uratować klasę średnią, czyli korekty Adama Abramowicza do Polskiego Ładu

Brawa dla rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza, który przedstawił korekty do Polskiego Ładu, łagodzące negatywne skutki dla lepiej zarabiających Polaków.

Aktualizacja: 27.08.2021 14:40 Publikacja: 23.06.2021 20:07

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP

Wadą reklamowanego przez rząd programu jest przemożna chęć finansowania jego części z kieszeni lepiej zarabiających Polaków. To właśnie klasa średnia miałaby ponieść ciężar rozwijania programów socjalnych, zniesienia opodatkowania niskich emerytur i podwyższenia wydatków na ochronę zdrowia.

Łatwo wyliczyć, że pomysł podniesienia składki zdrowotnej dla ludzi prowadzących działalność gospodarczą i płacących podatek liniowy będzie dla nich realnym uderzeniem po kieszeni. Zapłacą de facto nowy dziewięcioprocentowy podatek. Dla sporej części z miliona mikroprzedsiębiorców będzie to kara za ich zaradność i kreatywność, która pozwala osiągać im wyższe od przeciętnych dochody. Co otrzymają w zamian? Niewiele. Dziewięcioprocentowy podatek to nie składka na wyższą emeryturę, tylko pieniądze przeznaczone na coś, z czego większość z nich skorzysta bardzo rzadko lub nigdy – na finansowanie niewydolnej służby zdrowia. Będą to pieniądze na lecznice, które w razie choroby omijają szerokim łukiem, bo czas oczekiwania na wizytę czy zabieg liczony jest w miesiącach, a nawet w latach. Ci ludzie często już wykupują abonamenty i pakiety prywatnie. W ten sposób płacą miesięcznie dwie składki zdrowotne: do ZUS i na pakiet w komercyjnej lecznicy. Teraz rząd chce, aby ten wydatek wzrósł niebotycznie, a to frustrujące i niesprawiedliwe.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama